02.05.2015 16:16

33 lata to wiek, w którym przestajemy odkrywać muzykę

Określono średni wiek, w którym kończy się rozwój naszych gustów muzycznych oraz kiedy stajemy się niezależni i przestajemy słuchać tego, co aktualnie modne. Dlaczego przestajemy odkrywać?

33 lata to wiek, w którym przestajemy odkrywać muzykę
Foto: Flickr / Philippe Put

Ajay Kalia, twórca bloga Skynet & Ebert zrobił analizę danych amerykańskich użytkowników Spotify. Miał też dostęp do bazy informacji firmy Echo Nest, która wspiera aplikacje do słuchania muzyki. Badania Kalii wykazały, że statystycznie nowości muzyczne przestają interesować ludzi, gdy kończą 33 lata. Bloger pisze, że dane nie pozostawiają wątpliwości.

"

Gust nastolatków jest zdominowany przez najbardziej popularne zespoły. Ta proporcja maleje, gdy kończą 20 lat. W wieku 30 lat ta statystyka jest już znacznie niższa. Ludzie mają wtedy w pełni ukształtowany gust. "

Skąd wzięły się te wyniki? Kalia sprawdził, którzy artyści są najpopularniejsi i obliczył w jakim wieku są ich słuchacze. Wyniki są przedstawione na poniższej grafice. Autor określił ją jako „Śmiertelna Spirala Fajności”. W centrum znajdują się aktualnie najbardziej znani wykonawcy. Cyfry wokół okręgu oznaczają wiek słuchaczy.

statystyka

Istnieją również badania, które wskazują, że jest zależność między tym czego się słucha, a ilorazem inteligencji. 

Kalia zrobił także oddzielne statystyki dla mężczyzn i kobiet. Żółta strzałka reprezentuje płeć męską, a zielona - żeńską. Pokazują one, że kobiety znacznie później przestają słuchać tego, co popularne i zazwyczaj pozostają „na czasie” mając zarówno 13, jak i 49 lat. W przypadku mężczyzn, spadek następuje znacznie szybciej i jest bardziej wyraźny. 

male_female1

Jakie są powody odejścia od tzw. „mainstreamu”? Autor artykułu uważa, że ludzie odkrywają gatunki muzyki, które im odpowiadają, a nie można ich usłyszeć w radio. Im więcej odkrywają, tym mniej interesuje ich to, co obecnie popularne.

Jeśli chodzi o kwestię popularności gatunków, naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego zbadali czy metal stanie się kiedyś bardziej znany. Wyniki zapowiadają, że ciężkie brzmienie nie zyska zbyt wielu nowych zwolenników...

Pozostaje pytanie: Dlaczego ludzie przestają odkrywać? Kalia uważa, że człowiek staje się coraz bardziej przywiązany do muzyki, której słuchał w przeszłości.

"

Ci słuchacze zazwyczaj wracają do muzyki, która była znana, kiedy byli młodsi. To, że przestała być modna, nie ma dla nich znaczenia. "

A Wy wciąż odkrywacie nową muzykę?

Marcin Krzysztof Wodynski
Tagi: Duperele