07.07.2017 15:57

35 kultowych ciekawostek na 35. urodziny Kultu

Dokładnie 35 lat temu zespół Kult zagrał swój pierwszy koncert. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was 35 zaskakujących faktów na temat grupy Kazika Staszewskiego.

35 kultowych ciekawostek na 35. urodziny Kultu
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

7 lipca 1982 roku sceniczny debiut młodej nowofalowej grupy w warszawskim klubie Remont przyciągnął zaledwie czternastu widzów. Dziś ten sam zespół gra w największych salach koncertowych w Polsce i za granicą, a bilety na jego występy wyprzedają się na pniu. Przez 35 lat działalności Kult naprawdę zapracował na swoją nazwę i stał się grupą rzeczywiście kultową.

Historia zespołu Kazika Staszewskiego jest równie barwna i porywająca, co jej muzyka. Lider Kultu to niewyczerpane źródło anegdot i ciekawostek, którymi chętnie dzieli się w wywiadach. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy 35 interesujących faktów o legendzie polskiego rocka, które zaskoczyć mogą nawet jej najwierniejszych fanów.

1. Przez grupę przewinęło się aż 22 muzyków

Skład Kultu zmieniał się wielokrotnie na przestrzeni lat i tylko Kazik Staszewski był w nim przez cały czas jego istnienia.

2. Nazwę zespołu wymyślił dziennikarz Grzegorz Brzozowicz

Brzozowicz (czyli ten, co zdaniem Kazika „się na muzyce zna”) zrobił zaprzyjaźnionym muzykom prawdziwą akcję PR-ową. Jeszcze przed pierwszym ich koncertem wypisywał nazwę „Kult” na murach i pisał o nieistniejącym jeszcze zespole w warszawskich fanzinach. Znany później dziennikarz muzyczny zorganizował także debiutancki koncert Kazika i spółki sprzed 35 lat.

3. Pierwszym utworem stworzonym przez Kult była „Krew Boga”

Inspirowana wczesnym The Cure kompozycja basisty Piotra Wieteski powstała na pierwszej próbie Kultu. To do dziś sztandarowa piosenka zespołu – jest stałym punktem koncertowych bisów.

4. Gdyby nie kradzież, Kult mógłby nigdy nie nagrać żadnej płyty

W 1984 roku w toruńskim klubie Od Nowa ówczesnemu basiście Kultu, Piotrowi Wietesce skradziono instrument – pożyczonego, bardzo drogiego amerykańskiego Ibaneza. Solidarni z kolegą muzycy zespołu, aby uzyskać pieniądze na spłatę gitary, postanowili nagrać „Piosenkę młodych wioślarzy” na potrzeby składanki „Jeszcze młodsza generacja” wytwórni Tonpress. Wcześniej nie zgadzali się na oficjalne nagrania, które uważali za „sprzedanie się” i kolaborację z systemem.

5. Pierwsze autografy Kult rozdał na festiwalu opolskim

Klawiszowiec Janusz Grudziński wspominał, że zespół po raz pierwszy poproszono o autografy w czerwcu 1986 na próbie przed koncertem na festiwalu w Opolu. Szczęśliwcami byli…  uczestnicy wycieczki szkolnej.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Kult