20.10.2017 16:01

40 lat temu muzycy Lynyrd Skynyrd zginęli w katastrofie lotniczej

20 października 1977 wydarzyła się jedna z największych tragedii w dziejach rocka. W katastrofie samolotu grupy Lynyrd Skynyrd zginęli wokalista Ronnie Van Zant i gitarzysta Steve Gaines.

40 lat temu muzycy Lynyrd Skynyrd zginęli w katastrofie lotniczej
foto: kadr z wideo

Gdyby przeprowadzić ranking najbardziej amerykańskich zespołów rockowych wszech czasów, z pewnością jego zwycięzcą byłby Lynyrd Skynyrd. Grupa z Jacksonville na Florydzie idealnie oddaje swą muzyką ducha i klimat południowych Stanów Zjednoczonych. Ich największe przeboje, „Sweet Home Alabama” i „Free Bird” są symbolami amerykańskiej kultury w nie mniejszym stopniu, niż hymn USA, „Star-Spangled Banner”.

Lynyrd Skynyrd jest sztandarowym wykonawcą nurtu southern rocka, w którym spotykają się wpływy hard rocka, bluesa i country. Swoje najlepsze dni zespół przeżywał w latach 1973-1977. Wówczas albumy „(Pronounced 'Lĕh-'nérd 'Skin-'nérd)”, „Second Helping” i „Nuthin’ Fancy” zyskały w Stanach ogromną popularność, a grupa zyskała zasłużoną reputację doskonałego wykonawcy koncertowego.

Niestety, wspaniale rozwijającą się karierę przerwało tragiczne wydarzenie z 20 października 1977 roku. Będący u szczytu sławy zespół był wprost rozchwytywany w Ameryce. Aby ułatwić sobie podróżowanie po kraju, muzycy wynajmowali samolot, co w tamtych czasach nie było w muzycznym świecie częstą praktyką.

Trzy dni po premierze piątego albumu Lynyrd Skynyrd, „Street Survivors”, grupa wyruszyła drogą powietrzną z Greenville w Karolinie Południowej do Baton Rouge w Luizjanie, gdzie miała zagrać na uniwersytecie stanowym. Muzycy lecieli na pokładzie samolotu Convair CV-240.

W trakcie lotu okazało się, że zatankowano za mało paliwa na tak długą podróż. Piloci postanowili więc podjąć próbę awaryjnego lądowania w pobliżu wsi Gillsburg w stanie Missisipi. Niestety, zakończyło się ono tragicznie – samolot rozbił się w pobliskim lesie.

W katastrofie śmierć poniosło 6 osób – pilot Walter McCreary, drugi pilot William Gray, wokalista Lynyrd Skynyrd Ronnie Van Zant, gitarzysta i wokalista Steve Gaines, wokalistka z chórków Cassie Gaines i road manager Dean Kilpatrick. Klawiszowiec Billy Powell doznał ciężkich obrażeń twarzy, a perkusista Artimus Pyle połamał żebra, ale obaj przeżyli wypadek. Pyle zdołał wydostać się z wraku i wezwać pomoc dla ocalałych 11 innych osób.

Wydawało się, że tragedia oznaczać będzie koniec zespołu. Ale w 1987 roku Lynyrd Skynyrd reaktywował się, z bratem Ronniego, Johnnym Van Zantem na wokalu. Grupa działa do dziś pod przywództwem gitarzysty Garego Rossingtona, ostatniego członka oryginalnego składu i ostatniego obok Pyle’a żyjącego muzyka Skynyrd, który wyszedł cało z katastrofy. 3 maja 2015 zespół zagrał na warszawskim Torwarze.

Maciej Koprowicz
Tagi: Lynyrd Skynyrd Rock News