46 lat temu urodził się Jack Black

Magda Słomka
28.08.2015 17:59
46 lat temu urodził się Jack Black Fot. Russ Einhorn / Splash News / East News

Jedna z barwniejszych postaci rock’n’rolla obchodzi urodziny. Z tej okazji zebraliśmy dla Was zbiór ciekawostek na temat muzyka.

Sceniczny żywioł – tak można określić artystę najbardziej znanego z działalności w zespole Tenacious D. Czy jednak oprócz tego, że ma wesołe usposobienie i lubi trzymać się ze swoim łysym kolegą z kapeli, Kylem Gassem, wiecie o nim wiele więcej?

Sprawdźcie to, zapoznając się z naszym zestawieniem ciekawostek na temat Jacka Blacka!

Życie prywatne

Jack Black pochodzi z Kalifornii. Jego rodzice rozwiedli się, gdy ten miał 10 lat. Muzyk ma żonę, Tanyę Haden. Para pobrała się w 2006 i posiada dwójkę dzieci - Samuela Jasona i Thomasa Davida.

Aktor czy muzyk?

Okazuje się, że z wykształcenia jednak aktor. Zaczęło się od tego, że w wieku 13 lat zagrał w reklamie gry „Pitfall”, co skutkowało późniejszą skłonnością do występów publicznych. Hobby przerodziło się w coś więcej... Jack studiował na Wydziale Dramatycznym Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Artysta ma na koncie ponad 40 ról filmowych, w tym główną w „High Fidelity” (po polsku „Przeboje i podboje”...) stworzonym na podstawie książki Nicka Hornby'ego, w którym gra pracownika sklepu muzycznego z niewyparzoną gębą. To chyba właśnie ta rola okazała się przełomową w jego karierze. Już 10 listopada 2015 roku fani talentu aktorskiego Blacka będą mogli zobaczyć go na kinowym ekranie w filmie „Gęsia Skórka”.

Tymczasem zobaczcie spektakularną scenę śmierci Blacka w filmie „Marsjanie Atakują”!

Doceniacie talent komediowy Blacka? Spójrzcie na parodię filmu „Spiderman” z udziałem muzyka, w którym Jack gra... superbohatera z nadwagą.

Tenacious D

Jakże to tak wspomnieć o Jacku Blacku i nie opisać choćby pokrótce o jego kapeli...? Jack poznał Kyle’a Gassa na zajęciach grupy teatralnej „The Actors' Gang”. Z początku panowie nie przypadli sobie do gustu, jednak nienawiść przeistoczyła się w długoletnią przyjaźń. To Gass nauczył Blacka gry na gitarze.

Eksperymenty muzyczne skutkowały założeniem zespołu w 1994 roku określanego mianem kapeli grającej „klasycznego rocka i wulgarną komedię”. Nazwa grupy pochodzi od określenia obrony w koszykówce przez komentatora sportowego, Marva Alberta, który zwykł nazywać ją jako „zaciętą o.”, czyli „tenacious d.”.

Kapela nie rozpoczęła kariery, jak większość innych zespołów. W latach 1997-2000 telewizja HBO wypuściła sześć epizodów z muzykami w rolach głównych. Serial opowiadał o początkach grupy i trudnościach, z którymi spotykała się na starcie swojej kariery. Pierwszą płytę zatytułowaną po prostu „Tenacious D” zespół wydał dopiero w 2001 roku. Przy produkcji krążka artystów wspomogli m.in. Dave Grohl, Page McConnell z Phish, Warren Fitzgerald z The Vandals i Steve McDonald.

Drugi krążek – „The Pick of Destiny” - powstał nietypowo, ponieważ można go określić jako ścieżka dźwiękowa do filmu „Kostka przeznaczenia”. Muzycy występowali w nim we własnej osobie, a fabuła opierała się na historii fikcyjnej grupy założonej przez niespełnionych muzyków. Jak można się domyślić, w obrazie znamienną rolę odgrywa kostka do gry zrobiona z zęba diabła, którego w filmie gra wokalista Foo Fighters. A oto i on...

Przyjacielskie relacje Jacka i Kyle’a chyba najlepiej obrazuje scena z filmu „Kostka przeznaczenia”...

Do tej pory kapela wydała trzy studyjne albumy.

Bajki też są spoko

Jack Black żadnej roli się nie boi. Okazuje się, że artysta lubi podkładać głosy postaciom w kreskówkach. Najbardziej znany jest chyba z roli grubej, fajtłapowatej pandy w filmie „Kung Fu Panda”. Na koncie ma jednak też inne bajkowe role, na przykład w „Rybkach z ferajny” czy grze przygodowej „Broken Age”.

Nie byłby jednak sobą, gdyby nie przemycił własnego „ja” do którejś z produkcji. Tak na przykład stało się z odcinkiem „The Simpsons”, w którym muzyk wcielił się rolę... śpiewającego sprzedawcy.

Teledyski

Bycie aktorem i muzykiem jednocześnie sprzyja występom w teledyskach u zaprzyjaźnionych kapel. Muzyk ma na koncie występy w takich klipach, jak „Learn To Fly” Foo Fighters, „Sexx Laws” Becka, „Push” Dio, „I Want You So Hard (Boy's Bad News)” Eagles of Death Metal i „Tacky” - „Weird Ala” Yankovica.

Ten punkt mocno wiąże się z zażyłością, która łączy Blacka i Grohla. Panowie trwają w przyjacielskich relacjach, co najlepiej prezentuje się w klipie do kawałka „Low” zespołu Foo Fighters.

Pokrótce obrazuje on dwuosobową pijacką męską imprezę, która rozgrywa się w hotelowym pokoju. Przytulanki po pijaku, śpiewy, symulowanie masturbacji czy udawanie stosunku płciowego w kobiecych ciuszkach i makijażach – tak bawią się gwiazdy!

Album w godzinę?

Jack Black wraz z Beardymanem postanowił udowodnić, że można nagrać album w 60 minut. Black wcielił się w rolę producenta, który wspomagał londyńskiego beatboxera przy tworzeniu kawałków na płytę. Było ich 13 – świeżo upieczony producent stwierdził, że wszystkie świetne krążki mają właśnie tyle numerów.

Jeżeli macie godzinę i znacie angielski w podstawowym stopniu, sprawdźcie, jak im poszło!

Tracklista:

 1. Thirteen
 2. Untitled / Universe song
 3. You wrestled with Bielzibub
 4. Never seen, Never Read (Game of Thrones)
 5. Self Doubt
 6. Ablution Solution
 7. Ablution Solution (radio version )
 8. Sausage song (Beethoven)
 9. Meditation song
 10. Oil Company song
 11. How To Raise a Robot
 12. Origins of The Beard
 13. The very secret song

TOP 5 albumów

Jack zdradził fanom informację o pięciu płytach, które są dla niego najważniejsze. Ciekawe czy będą dla Was zaskoczeniem...

1. Radiohead – „The Bends”: („Najlepszy zespół w historii rocka”).

2. Liz Phair – „Exile In Guyville”: („Tak złożony i przepyszny”).

3. Devoe – „Freedom Of Choice”: („Genialny teatralnie i z kopiącymi dupę melodiami”).

4. Black Sabath – „We Sold Our Souls for Rock and Roll”: („Ten album to kapsuła do romantycznych czasów, kiedy to szatan był prawdziwy”).

5. The Pixies – „Surfer Rosa”: („Tak prymitywny i oryginalny”).

6. AC/DC – „Back In Black”: („Kopie dupę wszystkim tym albumom”).

Wszystkiego najlepszego Jack i dużo powodów do śmiechu!

Magda Słomka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.