46 lat temu urodził się Jack Black

Magda Słomka
28.08.2015 17:59
46 lat temu urodził się Jack Black Fot. Russ Einhorn / Splash News / East News

Jedna z barwniejszych postaci rock’n’rolla obchodzi urodziny. Z tej okazji zebraliśmy dla Was zbiór ciekawostek na temat muzyka.

Sceniczny żywioł – tak można określić artystę najbardziej znanego z działalności w zespole Tenacious D. Czy jednak oprócz tego, że ma wesołe usposobienie i lubi trzymać się ze swoim łysym kolegą z kapeli, Kylem Gassem, wiecie o nim wiele więcej?

Sprawdźcie to, zapoznając się z naszym zestawieniem ciekawostek na temat Jacka Blacka!

Życie prywatne

Jack Black pochodzi z Kalifornii. Jego rodzice rozwiedli się, gdy ten miał 10 lat. Muzyk ma żonę, Tanyę Haden. Para pobrała się w 2006 i posiada dwójkę dzieci - Samuela Jasona i Thomasa Davida.

Aktor czy muzyk?

Okazuje się, że z wykształcenia jednak aktor. Zaczęło się od tego, że w wieku 13 lat zagrał w reklamie gry „Pitfall”, co skutkowało późniejszą skłonnością do występów publicznych. Hobby przerodziło się w coś więcej... Jack studiował na Wydziale Dramatycznym Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Artysta ma na koncie ponad 40 ról filmowych, w tym główną w „High Fidelity” (po polsku „Przeboje i podboje”...) stworzonym na podstawie książki Nicka Hornby'ego, w którym gra pracownika sklepu muzycznego z niewyparzoną gębą. To chyba właśnie ta rola okazała się przełomową w jego karierze. Już 10 listopada 2015 roku fani talentu aktorskiego Blacka będą mogli zobaczyć go na kinowym ekranie w filmie „Gęsia Skórka”.

Tymczasem zobaczcie spektakularną scenę śmierci Blacka w filmie „Marsjanie Atakują”!

Doceniacie talent komediowy Blacka? Spójrzcie na parodię filmu „Spiderman” z udziałem muzyka, w którym Jack gra... superbohatera z nadwagą.

Tenacious D

Jakże to tak wspomnieć o Jacku Blacku i nie opisać choćby pokrótce o jego kapeli...? Jack poznał Kyle’a Gassa na zajęciach grupy teatralnej „The Actors' Gang”. Z początku panowie nie przypadli sobie do gustu, jednak nienawiść przeistoczyła się w długoletnią przyjaźń. To Gass nauczył Blacka gry na gitarze.

Eksperymenty muzyczne skutkowały założeniem zespołu w 1994 roku określanego mianem kapeli grającej „klasycznego rocka i wulgarną komedię”. Nazwa grupy pochodzi od określenia obrony w koszykówce przez komentatora sportowego, Marva Alberta, który zwykł nazywać ją jako „zaciętą o.”, czyli „tenacious d.”.

Kapela nie rozpoczęła kariery, jak większość innych zespołów. W latach 1997-2000 telewizja HBO wypuściła sześć epizodów z muzykami w rolach głównych. Serial opowiadał o początkach grupy i trudnościach, z którymi spotykała się na starcie swojej kariery. Pierwszą płytę zatytułowaną po prostu „Tenacious D” zespół wydał dopiero w 2001 roku. Przy produkcji krążka artystów wspomogli m.in. Dave Grohl, Page McConnell z Phish, Warren Fitzgerald z The Vandals i Steve McDonald.

Drugi krążek – „The Pick of Destiny” - powstał nietypowo, ponieważ można go określić jako ścieżka dźwiękowa do filmu „Kostka przeznaczenia”. Muzycy występowali w nim we własnej osobie, a fabuła opierała się na historii fikcyjnej grupy założonej przez niespełnionych muzyków. Jak można się domyślić, w obrazie znamienną rolę odgrywa kostka do gry zrobiona z zęba diabła, którego w filmie gra wokalista Foo Fighters. A oto i on...

Przyjacielskie relacje Jacka i Kyle’a chyba najlepiej obrazuje scena z filmu „Kostka przeznaczenia”...

Do tej pory kapela wydała trzy studyjne albumy.

Bajki też są spoko

Jack Black żadnej roli się nie boi. Okazuje się, że artysta lubi podkładać głosy postaciom w kreskówkach. Najbardziej znany jest chyba z roli grubej, fajtłapowatej pandy w filmie „Kung Fu Panda”. Na koncie ma jednak też inne bajkowe role, na przykład w „Rybkach z ferajny” czy grze przygodowej „Broken Age”.

Nie byłby jednak sobą, gdyby nie przemycił własnego „ja” do którejś z produkcji. Tak na przykład stało się z odcinkiem „The Simpsons”, w którym muzyk wcielił się rolę... śpiewającego sprzedawcy.

Teledyski

Bycie aktorem i muzykiem jednocześnie sprzyja występom w teledyskach u zaprzyjaźnionych kapel. Muzyk ma na koncie występy w takich klipach, jak „Learn To Fly” Foo Fighters, „Sexx Laws” Becka, „Push” Dio, „I Want You So Hard (Boy's Bad News)” Eagles of Death Metal i „Tacky” - „Weird Ala” Yankovica.

Ten punkt mocno wiąże się z zażyłością, która łączy Blacka i Grohla. Panowie trwają w przyjacielskich relacjach, co najlepiej prezentuje się w klipie do kawałka „Low” zespołu Foo Fighters.

Pokrótce obrazuje on dwuosobową pijacką męską imprezę, która rozgrywa się w hotelowym pokoju. Przytulanki po pijaku, śpiewy, symulowanie masturbacji czy udawanie stosunku płciowego w kobiecych ciuszkach i makijażach – tak bawią się gwiazdy!

Album w godzinę?

Jack Black wraz z Beardymanem postanowił udowodnić, że można nagrać album w 60 minut. Black wcielił się w rolę producenta, który wspomagał londyńskiego beatboxera przy tworzeniu kawałków na płytę. Było ich 13 – świeżo upieczony producent stwierdził, że wszystkie świetne krążki mają właśnie tyle numerów.

Jeżeli macie godzinę i znacie angielski w podstawowym stopniu, sprawdźcie, jak im poszło!

Tracklista:

 1. Thirteen
 2. Untitled / Universe song
 3. You wrestled with Bielzibub
 4. Never seen, Never Read (Game of Thrones)
 5. Self Doubt
 6. Ablution Solution
 7. Ablution Solution (radio version )
 8. Sausage song (Beethoven)
 9. Meditation song
 10. Oil Company song
 11. How To Raise a Robot
 12. Origins of The Beard
 13. The very secret song

TOP 5 albumów

Jack zdradził fanom informację o pięciu płytach, które są dla niego najważniejsze. Ciekawe czy będą dla Was zaskoczeniem...

1. Radiohead – „The Bends”: („Najlepszy zespół w historii rocka”).

2. Liz Phair – „Exile In Guyville”: („Tak złożony i przepyszny”).

3. Devoe – „Freedom Of Choice”: („Genialny teatralnie i z kopiącymi dupę melodiami”).

4. Black Sabath – „We Sold Our Souls for Rock and Roll”: („Ten album to kapsuła do romantycznych czasów, kiedy to szatan był prawdziwy”).

5. The Pixies – „Surfer Rosa”: („Tak prymitywny i oryginalny”).

6. AC/DC – „Back In Black”: („Kopie dupę wszystkim tym albumom”).

Wszystkiego najlepszego Jack i dużo powodów do śmiechu!

Magda Słomka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.