23.01.2019 16:41

5 ciekawostek o grupie Disturbed

Czego jeszcze nie wiecie o amerykańskiej grupie Disturbed, która nagrała powalający cover "The Sound of Silence"? Sprawdźcie!

Disturbed
foto: Gonzales Photo/Avalon/REPORTER/East News

Disturbed powstał w 1994 roku w Chicago i ma na swoim koncie 7 studyjnych albumów. Zanim jednak David Draiman dołączył do formacji, gitarzysta Dan Donegan, perkusista Mike Wengren oraz basista Steve "Fuzz" Kmak grali w kapeli o nazwie Brawl. Wówczas w formacji udzielał się wokalista Erich Awalt, który zrezygnował z kapeli po tym, jak nagrał z muzykami demo. Artyści postanowili umieścić ogłoszenie w lokalnej gazecie i tak zapoznali się z Davidem Draimanem, który świetnie wypadł na przesłuchaniach.

>>"The Sound of Silence" w wersji Disturbed w Gdańsku. O czym opowiada tekst utworu? [POLSKIE TŁUMACZENIE]<<

Zespół może pochwalić się 5. albumami, które zadebiutowały na 1. pozycji listy Billboardu 200. Chociażby singiel "Are You Ready" z ostatniej płyty "Evolution" zajął pierwsze miejsce na liście Billboard’s Hot Mainstream Rock Tracks Chart i utrzymywał się na tej pozycji przez 4 tygodnie. Jest to dwunasta kompozycja w historii Disturbed, która zajęła najwyższą pozycję na liście, a jednocześnie piosenka, która wspięła się tam najszybciej. Singiel odnotował ponad 5 milionów streamów w serwisie Spotify, a teledysk ma już przeszło 7 milionów wyświetleń na Youtubie.  

10 ciekawostek o grupie Disturbed

Takich rekordów Disturbed ma na swoim koncie naprawdę sporo, ale czy znacie wszystkie ciekawostki na temat kapeli? Sprawdźcie, co mogło Wam umknąć!

1. Skąd wzięła się nazwa zespołu?

David Draiman oficjalnie dołączył do zespołu w 1996 roku i to on zaproponował zmianę nazwy zespołu na Disturbed. Dlaczego akurat zaproponował takie słowo? W jednym z wywiadów wokalistka enigmatycznie wyjaśnił:

"

Była to nazwa, którą brałem pod uwagę od kilku lat, w pewnym sensie symbolizuje to, co czuliśmy w tamtym czasie. Ten poziom dopasowywania się, do którego byliśmy wówczas zmuszeni, zakłócał naszą twórczość. Po prostu staraliśmy się przyjąć pewną otoczkę, a nazwa "Disturbed" nadała temu sens. "

2. Maskotka zespołu

The Guy to po prostu koleś, który jest personifikacją muzyki kapeli. Maskotka Disturbed pojawiła się na okładce debiutanckiej płyty „The Sickness”, gdzie widzimy jej tajemniczą twarz. Na kolejnych płytach The Guy pojawiał się w różnych sytuacjach i odmiennych formach, ale nadal jest zagadkową postacią niczym z najgorszego snu.

foto: materiały prasowe

3. Płonące studio

Debiutancki album odniósł ogromny sukces i zespół wybrał się w europejską trasę koncertową razem z Marilynem Mansonem, jednak na scenie pojawił się Marty O'Brien zamiast Steve'a Kmaka. Muzyk nabawił się kontuzji kolana, gdy uciekał po schodach ewakuacyjnych z płonącego studia w Chicago. Winda była wówczas zajęta, bo artyści przenosili w niej sprzęt muzyczny, by uratować go przed ogniem. Kmak przeszedł operację kolana, ale miał zakaz występowania. Mimo wszystko skusił się zagrać z zespołem 11 stycznia 2001 w Chicago.

4. Mistrzowie coverów

Disturbed chętnie sięga również po piosenki innych wykonawców, którzy z metalowym światem mają niewiele wspólnego. Na debiutanckiej płycie "The Sickness" pojawiła się przeróbka hitu z lat 80. Tears for Fears "Shout", zaś na krążku "Ten Thousand Fists" fani usłyszeli cover Genesis "Land of Confusion". Disturbed złożył również hołd U2 wykonując "I Still Havent Found What Im Looking For" na krążku "Asylum".

Największy jednak sukces Disturbed osiągnął z coverem "The Sound of Silence" z repertuaru duetu Simon&Garfunkel. Kawałek ma ponad 480 mln wyświetleń na YouTubie i w wielu krajach pokrył się platyną. W Polsce natomiast utwór nabrał nowego znaczenia, gdy został odtworzony podczas marszu milczenia w Gdańsku, gdy mieszkańcy żegnali swojego prezydenta Pawła Adamowicza. 

>>Polski cover "The Sound of Silence" stał się popularny jeszcze w 2017<<

5. Solowe projekty

W lipcu 2011 roku zespół poinformował, że po zakończeniu trasy koncertowej po USA, Distrubed zawiesi swoją działalność. Draiman uspokoił swoich fanów, że wcale nie chodzi o konflikt między muzykami, ale nie było wiadomo, jak długo potrwa przerwa.

W tym czasie artyści postanowili się zaangażować w inne projekty muzyczne - John Moyer w 2012 stał się basistą w supergrupie Adrenaline Mob, natomiast David Draiman założył kapelę Device, która grała industrialny metal i wydała swój debiut w 2013 roku. Gitarzysta Dan Donegan oraz perkusista Mike Wengren dołączyli do projektu Fight or Flight, w którym śpiewa Dan Chandler z kapeli Evans Blue. W grudniu 2014 Moyer założył nowy zespół Art of Anarchy razem ze Scottem Weilandem, zaś płytę muzycy wydali w czerwcu 2015.

Pierwszy koncert Disturbed po przerwie odbył się w sierpniu 2015 roku w Chicago, w dzień premiery „Immortalized”. Grupa ruszyła w trasę dopiero 11 marca 2016 roku zaczynając od występu w Vancouver. 

Disturbed na koncercie w Polsce w 2019

Grupa Disturbed zagra 20 czerwca 2019 roku na warszawskim Torwarze w ramach "Evolution World Tour". Zespół obiecuje, że na trasie usłyszymy nie tylko utwory z najnowszego albumu, ale także największe hity zespołu - w secie znajdzie się między innymi “Down With The Sickness,” “Inside The Fire” czy “The Sound Of Silence”. Bilety można nabyć na stronie ebilet.pl.

>>TUTAJ KUPISZ BILET NA KONCERT DISTURBED<<

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Disturbed