10.05.2017 16:04

5 nietypowych coverów „Smoke on the Water” Deep Purple

Ten riff zna każdy. Jak jednak prezentuje się utwór, gdy muzycy grają na harfach, wiolonczelach czy ukulele? Przekonajcie się sami, czy takie covery Wam przypadną do gustu!

5 nietypowych coverów „Smoke on the Water” Deep Purple
foto: kadr z wideo

Deep Purple wydał właśnie album „inFinite” i zaplanował trasę koncertową „The Long Goodbye Tour”, w ramach której zagra dwa koncerty w Polsce - 23 maja 2017 w Łodzi i 24 maja 2017 w Katowicach. Oczywiście na występach nie zabraknie znanych hitów, a publiczność będzie niecierpliwie czekać do momentu, gdy usłyszy „Smoke on the Water” z płyty „Machine Head”.

Jak wyznali Ian Paice i Roger Glover w wywiadzie dla redakcji Antyradio.pl jest to utwór, który często chcą wykonać z nimi muzycy i w sumie nie ma się czemu dziwić. Jest to najczęściej coverowana kompozycja Deep Purple i z okazji zbliżających się koncertów postanowiliśmy pokazać Wam ciekawe interpretacje tej kompozycji.

1. Deep Purple na starożytnym koreańskim instrumencie

Gayageum to rodzaj koreańskiej cytry pochodzącej z VI wieku i jej fragmenty datowane są na I w. p.n.e. YouTuberka Luna potrafi na tym instrumencie wyczarować niesamowite dźwięki. Dotychczas wykonała takie covery, jak chociażby Pink Floyd, Nirvanę, jak również zagrała znany przebój Deep Purple.

2. Harfiane bliźniaczki

Harp Twins słynął z tego, że potrafią świetnie grać na harfach. Kobiety brały na warsztat kawałki Iron Maiden czy Metallicę i nie mogły przejść obojętnie obok Deep Purple. Oczywiście wybrały numer „Smoke on the Water”, który w ich wykonaniu brzmi bardzo elegancko.

3. Rockowy wiolonczelista

Oczywiście już nikogo nie zadziwisz mówiąc, że wiolonczela to naprawdę rockowy instrument. Wystarczy spojrzeć na ten zespół. Muzycy z lekkością wykonali cover Deep Purple, który w takim wydaniu prezentuje się równie dobrze co oryginał. I kto powiedział, że wiolonczela czy skrzypce nadają się tylko do filharmonii?

4. Mała niepozorna gitarka

Wielu gitarzystów upodobało sobie ten instrument, który choć jest nieduży to można na nim wykonać naprawdę sporo rockowych czy metalowych riffów. Również słynny motyw z utworu „Smoke on the Water” prezentuje się na ukulele naprawdę uroczo, zresztą przekonajcie się sami:

5. A może tak azerbejdżańskie klimaty?

Coraz częściej artyści czerpią inspiracje sięgając po folklor i instrumenty, które rzadko widuje się na scenie. Okazuje się jednak, że również znane hity brzmią w takim wydaniu nie najgorzej.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Deep Purple