5 rad dla gitarzystów od Johna Petrucciego
Jakub Gańko
10.02.2016 12:36
5 rad dla gitarzystów od Johna Petrucciego Fot. Carlos Delgado, CC BY-SA 3.0

Założyciel Dream Theater uchodzi za jednego z najwybitniejszych gitarzystów na świecie, więc z pewnością warto się z nimi zapoznać..

John Petrucci z pewnością posiada wyjątkowe umiejętności, a przez przeszło 30 lat grania zdążył też zdobyć duże doświadczenie. Zaważyła o tym nie tylko kariera Dream Theater, lecz także granie u boku Joego Satrianiego w ramach projektu G3. Muzyk notorycznie ląduje też w zestawieniach najwybitniejszych instrumentalistów wszech czasów.

Obecnie Petrucci przygotowuje się do trasy swojego zespołu, na którym będzie w całości grał materiał z jego ostatniej płyty, „The Astonishing”. Wszystkim, którzy chcieliby kiedyś rozkręcić podobną karierę - albo po prostu grają nieśmiało po garażach - udzielił pięciu wartościowych rad.

1. Znajdź własne brzmienie

Gitarzysta zwraca szczególną uwagę na samo brzmienie instrumentu. Musi ono spełniać oczekiwania instrumentalisty i sprawiać, że będzie się wyróżniał spośród tłumu innych muzyków. Choć praca nad unikatowym stylem może zabrać całe lata, Petrucci przekonuje, że warto. To nieoceniony atut, kiedy ludzie od razu rozpoznają, że to właśnie Ty grasz.

Moje brzmienie jest wynikiem słuchania Rush i Metalliki. Połączyłem ciężki chrzęst twórców „Master of Puppets”, który zawsze uzyskuję na wzmacniaczach Mesa / Boogie, z wydłużonymi akordami, na które wpłynął Rush. Połącz te dwa składniki, a uzyskasz mój styl - a przynajmniej taki, z którym się identyfikuję!

2. Pamiętaj, że częściej będziesz akompaniował niż grał na prowadzeniu

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na szkołę grania Petrucciego jest rytm. Gitarzysta wypracował własny - jak sam go określa - „perkusyjny styl” przez lata spędzone w Dream Theater. Polega on na skupieniu się, by grać szczególnie równo z perkusją - znacznie większym niż ma to miejsce na ogół. Dzięki temu osiąga się wrażenie, że gitara wręcz prowadzi cały zespół.

Zawsze patrzę na to w ten sposób: jeśli szykujesz się na pełny koncert, będziesz robił za gitarę rytmiczną przez przynajmniej 90% wieczoru. Trzeba mieć do tego siłę i wyćwiczoną prawą rękę. Tylko tak zdoła się wydobyć zwarte, agresywne dźwięki.

3. Panowanie nad gitarą to sztuka sama w sobie

Gitarzysta zwrócił uwagę, że odpowiednie podejście do swojego instrumentu jest bardzo ważne w codziennej grze. Trzeba nauczyć się odpowiednio zmieniać wysokość dźwięku, harmonizować poszczególne nuty, przebierać po gryfie z wyczuciem. Dojście do perfekcji zabiera większości ludzi kilka lat, choć niektórym przychodzi w naturalny sposób.

Każdy gitarzysta opanował umiejętność oswojenia instrumentu, który bez problemu mógłby brzmieć tragicznie. Jest tyle rzeczy, które mogą pójść źle: gitara może być nienastrojona, za bardzo naciągnięta, wszystko się może zdarzyć... Umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji jest nieoceniona.

4. Skupiaj się na muzyce, a nie technice

Malkontenci mogą nie dowierzać, ale tak - to są autentyczne słowa gitarzysty Dream Theater. Petrucci stwierdził, że jego melodyjny styl jest efektem przykładania dużej wagi do romantycznej wrażliwości, którą stara się wyrazić w utworach. Swoimi bezpośrednimi inspiracjami określił najlepsze melodie Pink Floyd, Journey i Marillion.

Melodie to jeden z najważniejszych aspektów kompozycji, a mam wrażenie, że gitarzyści często o tym zapominają, dając się wciągnąć wszystkim tym technikaliom. Najwięcej emocji wyciągniesz grając właśnie melodię. Oczywiście nie można zapominać o Satrianim: jego cała magia polega na tym, że gitara stanowi jego instrumentalny głos. On jest w tym mistrzem.

5. Bądź dokładny, ale nie zapominaj o eksperymentach

Muzyk przyznał, że przez wiele lat sam chciał grać przede wszystkim szybko, czysto i dokładnie. Skupiał się na prędkości i shreddingu, ale szczególne arpeggia też stały się jego cechą charakterystyczną. Technikę podpatrzył u takich muzyków jak Steve Morse i Al Di Meola.

Zauważyłem tez, że na przestrzeni lat sam wprowadzam w życie zróżnicowane techniki. Zdałem sobie sprawę, że jeśli konkretna rzecz nie zdaje egzaminu, mogę spróbować innego podejścia, by zagrać to, co chcę. A najciekawsze brzmienie uzyskuje się, łącząc różne style.

Tyle ze strony jednego z mistrzów gitary - reszta zależy już tylko od Was. Przy odpowiedniej determinacji i rozwijaniu talentu, być może też osiągniecie kiedyś poziom Dream Theater.

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.