03.08.2016 13:56

5 rad dla perkusistów od Chada Smitha

Słynny bębniarz postanowił pomóc muzykom, którzy czasem przeżywają chwile grozy w studiu. Sprawdźcie, co wtedy należy zrobić.

5 rad dla perkusistów od Chada Smitha
foto: Michele Eve / Splash News / East News

Można powiedzieć, że perkusista całkiem niedawno wyszedł ze studia, bowiem 17 czerwca 2016 roku ukazał się album „Dark Necessities”. Wieloletnie doświadczenie robi swoje i Chad Smith postanowił podzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi nagrywania w studiu.

Nie ma bowiem nic lepszego niż sprawdzone rady mistrzów, które na pewno pomogą, gdy nagrywając coś w studiu momentami rozkładasz ręce, bo sprawy nie układają się w taki sposób, w jaki powinny.

Warto wtedy posłuchać starego dobrego Smitha, który już niejednokrotnie miał tego typu sytuacje. Sprawdźcie, co jest istotne, gdy wchodzi się do studia nagraniowego.

1. Pilnuj swojego ego

Z tym oczywiście ma problemy niejeden muzyk. Dlatego też jako przykład Smith opowiada, gdy spotkał się z Johnnym Cashem, którego bardzo się wstydził:

"

Przedstawiłem się mówiąc, że jestem perkusistą. Oczywiście on nie wiedział kim jestem. Zaczął grać mi swoje utwory i chciał się dowiedzieć, co o tym myślę. W mgnieniu oka staliśmy się muzycznymi rówieśnikami. Nie było żadnego gwiazdorzenia. "

Taka dobra atmosfera oczywiście pozytywnie wpłynęła na pracę artystów i jej efekty.

2. 100 % zaangażowania

Muzyk przyznał, że nigdy nie podchodzi do nagrań tak jakby były to tylko próby czy tworzenie demówek. Smith zawsze daje z siebie wszystko, bo w każdej chwili może przyjść wena i wtedy artysta idealnie nagra materiał w krótkim czasie:

"

Nigdy nie wiesz, gdy zdarzy się to magiczne podejście. Czasami może to się udać za pierwszym razem i jest to coś świetnego, bo jeszcze dobrze nie znasz numeru, więc mocno się przysłuchujesz. Czujesz się podekscytowany, bo jeszcze tego nie czujesz, jest spontaniczność, która mnie ekscytuje. Uwielbiam to. "

3. Nagrywaj utwór w całości

Oczywiście można robić przerwy w czasie rejestracji numeru, ale Smith uważa, że grając go w ten sam sposób, jak na koncertach, brzmienie jest zupełnie inne:

"

Obecnie można wszystko edytować: „Mogę ten wers przestawić z tym”. Myślę, że tracisz to piękno związane z występowaniem, gdy nie grasz całego numeru. Dlatego też staram się jak najczęściej wykonywać w całości kawałki. "

4. Dobry żart zawsze w cenie

Podczas nagrywania może dojść do takiej sytuacji, gdy wszyscy są sfrustrowani. Czują presję, że tracą niepotrzebnie pieniądze oraz czas. Atmosfera zaczyna być naprawdę napięta:

"

Gdy w czasie sesji stajemy w miejscu zazwyczaj opowiadam jakieś żarty. Perkusista Hal Blaine mnie tego nauczył. Był on wieloletnim studyjnym muzykiem i często opowiadał kawały. Nie znam wielu żartów, ale wystarczy kilka, żeby rozśmieszyć ludzi i polepszyć atmosferę. "

5. Patrz z szerszej perspektywy

Wiadomo, że wiele osób lubi marudzić i narzekać szczególnie, gdy coś nie idzie według ich planu. Wtedy trzeba pomyśleć o pełnym obrazie swojego życia. Wówczas nastrój powinien się polepszyć, bo wykonywanie zawodu, który sprawia Ci przyjemność, jest sporym szczęściem:

"

Mogę być nieco zrzędliwy, ale nagrywam muzykę, gram na instrumencie, jestem prawdopodobnie w naprawdę wyszukanym studiu pracując ze świetnymi ludźmi, robiąc to, co kocham. Naprawdę, mam z tego powodu marudzić? Milion ludzi chciałoby robić to co ja, więc trzeba mieć dystans i być wdzięcznym. "

Jak oceniacie rady Chada Smitha?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Chad Smith