03.06.2016 16:10

5 rad na temat tras koncertowych od Maxa Cavalery

Ciągłe życie w trasie nie jest wcale sielanką. Posłuchajcie, jakie podpowiedzi daje muzyk Soulfly.

5 rad na temat tras koncertowych od Maxa Cavalery
foto: kadr z wideo

Podczas trasy koncertowej Soulfly, gdy kapela akurat zatrzymała się Joliet w stanie Illinois, Max Cavalera uchylił rąbka tajemnicy i zaprosił kamery do busu koncertowego. Tak naprawdę w czasie tournée pojazd staje się domem dla muzyków, w którym przebywają 24 godziny na dobę. 

Wbrew pozorom w busie nie mają miejsca na szalone imprezy. Wręcz przeciwnie, artyści starają się wyciszyć i odpocząć, a zamiast intensywnego picia jak kiedyś wolą obejrzeć ulubiony serial.

Trasy są dosyć wyczerpujące ze względu na długość trwania i ciągłe podróżowanie. Jak zatem nie oszaleć w tournée i dobrze wykorzystać wolny czas? Z pomocą śpieszy Cavalera, który dał 5 rad dotyczących trasy koncertowej.

1. Czas przyciąć komara

Pierwsza zasada jest w zasadzie najbardziej istotna, bowiem dotyczy odpoczynku, by zawsze być w dobrej formie podczas koncertów:

"

Ważny jest odpoczynek. Czasem trasy są naprawdę długie, grasz prawie każdego wieczoru bez dnia wolnego, więc dobrze jest się porządnie wyspać. "

Ciężko od razu po zagranym koncercie zasnąć, bo emocje nadal sięgają zenitu. Muzyk próbuje zatem zejść na ziemię odpoczywając i oglądając telewizję. Jednak po tym ważne jest, by udać się na spoczynek.

2. Przyjaciół nigdy za wiele...

... szczególnie tych z branży muzycznej:

"

Moją kolejną radą jest to, by spędzać czas z innymi zespołami, bo to jest super. Możesz nauczyć się wielu rzeczy od tych artystów. "

Muzycy Soulfly starają się być przyjaźni dla wszystkich kapel, z którymi jeździli w trasy, jak chociażby Ministry czy Pantera. Dobre stosunki wpływają znacznie na atmosferę i współpracę formacji, co jest niezwykle istotne.

3. Czas na zwiedzanie

Ważne jest też, by nie siedzieć bezustannie w busie. Max Cavalera doradza, by obejrzeć miasto, w którym akurat zatrzymuje się kapela, bo jest to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć kawałek świata:

"

Szczególnie w Europie możesz sporo pozwiedzać - jest tam dużo wszelkich pomników, ruin, zamków. W Stanach Zjednoczonych jest nieco inaczej, ale nadal jest sporo miejsc do zobaczenia, jak chociażby Rock and Roll Of Fame, dokąd nas zaproszono teraz w czasie naszej trasy koncertowej. "

Trzeba przyznać, że grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości zwiedzania, gdy muzycy objeżdżają świat wzdłuż oraz wszerz i mogą zobaczyć naprawdę sporo ciekawych miejsc.

4. Obserwuj konkurencję

W dobrym znaczeniu tego słowa oczywiście. Max Cavalera uważa, że jest to ważne, by poznawać co rusz nowe zespołu i podpatrywać ich sceniczne show:

"

Możesz zobaczyć sporo kapel, obserwujesz ich koncert i to cię motywuje, by grać lepiej, wpływa na to, że stajesz się lepszy jako muzyk. "

5. Nie zapominaj o fanach

Jak wiadomo kontakt z wielbicielami jest niezwykle istotny, bo w końcu działalność żadnego zespołu nie miałaby sensu, gdyby nikt nie przychodził na koncerty:

"

Uczestniczymy w meet&greet, to jest świetne. Uwielbiam rozmawiać z fanami po koncertach. Dzięki temu dowiaduję się, co sądzą o koncercie - czy woleliby, żebyśmy zagrali inny utwór, czy powinniśmy coś zmienić. To są informacje od fanów, które pomagają nam stworzyć lepsze show. "

Posłuchajcie, co jeszcze powiedział muzyk w kontekście swoich rad:

Te wskazówki Maxa mają polepszyć komfort funkcjonowania podczas trasy koncertowej, jak również sprawić, że tournée sprawi dużo frajdy muzykom.

Jak oceniacie rady Maxa Cavalery?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Max Cavalera Soulfly