14.11.2018 15:05

5 utworów rockowych inspirowanych twórczością Stana Lee

Twórczość komiksowa Stana Lee inspiruje wielu twórców, także muzyków. To 5 utworów rockowych, które powstały pod wpływem postaci współtworzonych przez artystę.

Komiksowe postacie Stana Lee
foto: Wikipedia / ROBYN BECK/AFP/East News / Wikipedia

12 listopada 2018 roku zmarł znany twórca komiksów Stan Lee. Mężczyzna pracował nad najpopularniejszymi postaciami z uniwersum Marvela takimi jak Spiderman, Iron Man, Hulk, Doktor Strange, Fantastyczna Czwórka, Daredevil, Czarna Pantera, Thor czy drużyna X-Menów. Lee przez lata inspirował swoją pracą wielu twórców ze świata kina, komiksu, ale nie tylko. Także w utworach znanych rockowych wykonawców, możemy zauważyć postacie i krainy z jego wyobraźni. 

Utwory rockowe inspirowane twórczością Stana Lee

1. Paul McCartney and Wings - Magneto and Titanium Man

Fanem komisków Marvela jest jeden z Beatlesów - Paul McCartney. Muzyk stworzył utwór poświęcony aż trzem bohaterom autorstwa Stana Lee. W 1975 roku na płycie "Venus and Mars" pojawił się numer "Magneto and Titanium Man" o tytułowych postaciach i Crimson Dynamo, przeciwniku Iron Mana. Co ciekawe utwór odsłuchał sam Stan Lee i krótko zrecenzował go słowem "wspaniały".

2. Joe Satriani - Surfing With the Alien

Płyta "Surfing With the Alien" Joe'a Satrianiego wydana w 1987 dotarła do 29. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych. Jej utwór tytułowy oraz okładka została zaczerpnięta z komiksu Marvela, Silver Surfer. Postać Srebrnego Surfera po raz pierwszy pojawiła się w 1966 roku w 48. zeszycie przygód Fantastycznej Czwórki. Co ciekawe, John Byrne, współautor komiksu o przygodach Surfera z 1982 roku twierdzi, że zdjęcie z okładki płyty Satrianiego zostało wykorzystane bez jego zgody i nigdy nie otrzymał za to zapłaty.

3. Monster Magnet - Ego the Living Planet

Dave Wyndorf, frontman grupy Monster Magnet ma obsesję na punkcie komiksów. Przed rozpoczęciem kariery muzycznej, mężczyzna pracował w sklepie z komiksami. Utwór "Ego the Living Planet" pochodzi z płyty "Dopes to Infinity" i opowiada o postaci, która pojawiła się po raz pierwszy w 1966 roku w komiksie o Thorze. W 2017 roku w rolę Ergo w filmie "Strażnicy Galaktyki vol. 2" wcielił się Kurt Russel.

4. The Ramones - Spider-man

Motyw przewodni do kreskówki z 1967 roku autorstwa Paula Francisa Webstera i Roberta "Boba" Harrisa doczekała się wersji punków z The Ramones. Utwór pojawił się na ich ostatnim albumie studyjnym "¡Adios Amigos!" z 1995 roku oraz na koncertówce "Greatest Hits Live" wydanej rok później. 

5. The Traits - Nobody Loves the Hulk

"Nobody Loves the Hulk" to najprawdopodobniej jeden z pierwszych utworów inspirowanych uniwersum Marvela. Pochodzi z 1987 roku, a tekst opowiada o smutnej historii Bruce'a Bannera. Postać Hulka pojawiła się także na okładce singla promującego materiał.

Stan Lee nie żyje

W wieku 95 lat zmarł znany twórca komiksów z uniwersum Marvela, Stan Lee. Twórcę pożegnały zarówno gwiazdy kina, jak i muzyczni giganci. Mimo że od śmierci artysty minęły zaledwie dwa dni, w sieci już pojawiły się spekulacje, czy Lee wystąpi pośmiertnie w nowych produkcjach filmowych Marvela

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News Stan Lee