23.02.2018 17:25

50 ciekawostek o Fleetwood Mac w 50. rocznicę premiery debiutanckiego albumu zespołu

24 lutego 1968 ukazał się album „Fleetwood Mac”, który był początkiem niesamowitej kariery jednego z najpopularniejszych zespołów muzycznych wszech czasów.

50 ciekawostek o Fleetwood Mac w 50. rocznicę premiery debiutanckiego albumu zespołu
foto: Sam Emerson/Polaris/East News

Niewielu wykonawców potrafiło tak często zmieniać swoją muzykę, a przy tym wciąż odnosić tak wielkie sukcesy, jak Fleetwood Mac. Dzięki temu zespół kochany jest przez fanów bluesa, rocka progresywnego, hard rocka, folk rocka, soft rocka, nowej fali, popu… Przez wszystkich. W przebogatej dyskografii Mac każdy znajdzie coś dla siebie.

Zespół wielokrotnie zmieniał skład, a każda zmiana personalna wiązała się z muzyczną ewolucją. Fleetwood Mac największe triumfy święcił w latach 1974-1987, w składzie uważanym przez najwięcej fanów za klasyczny – Mick Fleetwood (perkusja), John McVie (bas), Christine McVie (klawisze, śpiew), Lindsey Buckingham (gitara, śpiew) oraz Stevie Nicks (śpiew). To w tej konfiguracji powstały najsłynniejsze płyty zespołu – „Fleetwood Mac” z 1975, „Rumours” z 1977, „Tusk” z 1979, „Mirage” z 1982 i „Tango In The Night” z 1987.

Pod wpływem Buckinghama i Nicks brytyjsko-amerykański kwintet zaczął wykonywać szlachetną odmianę soft rocka z elementami folku, a nawet country. Była to doskonała recepta na sukces. W latach 70. i 80. Fleetwood Mac był jednym z najpopularniejszych zespołów świata. Wylansował takie niezapomniane przeboje, jak „Rhiannon”, „Go Your Own Way”, „Dreams”, „Hold Me”, „Everywhere” i „Little Lies”. „Rumours” to jeden z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów.

Ale są też fani Fleetwood Mac, dla których dużo ważniejszy jest wczesny okres działalności zespołu. Powstał on w 1967 roku w Londynie i początkowo grał blues i blues rock z elementami hard rocka. Pod wodzą lidera, genialnego gitarzysty Petera Greena formacja nagrała tak kapitalne płyty, jak debiutancka „Fleetwood Mac” z 1968 i „Then Play On” z 1969. Najsłynniejszymi kompozycjami „wczesnego Fleetwood Mac” były instrumentalny „Albatross”, balladowy „Man Of The World” i epicki „Oh Well”.

Bez względu na to, który okres w karierze Fleetwood Mac wolicie, to jeśli jesteście fanami zespołu, 24 lutego 1968 macie powody do świętowania. Tego dnia ukazał się jego debiutancki album, „Fleetwood Mac” (później znany jako „Peter Green’s Fleetwood Mac”). Oznacza to, że kariera zespołu trwa już od 50 lat. To dobra okazja, by przypomnieć sobie ciekawostki z jego burzliwej, ale i fascynującej historii.

  • Tylko dwóch muzyków Fleetwood Mac grało w tym zespole przez całą jego karierę – perkusista Mick Fleetwood i basista John McVie.
  • Nazwa zespołu pochodzi właśnie od Micka i Johna. Co ciekawe, założyciel zespołu, Peter Green wymyślił ją jeszcze zanim ten drugi dołączył do składu – miał nadzieję w ten sposób zachęcić basistę do wspólnej gry.
  • „Specjalnością” Fleetwood Mac są częste zmiany składu. W różnych konfiguracjach występowało w nim 16 muzyków, plus kilkunastu muzyków koncertowych.
  • Najsłynniejszy skład Fleetwood Mac, czyli Fleetwood-McVie-McVie-Buckingham-Nicks był dopiero dziesiątą konfiguracją zespołu. Utrzymał się przez 13 lat, od 1974 do 1987.
  • Założyciel i pierwszy lider Fleetwood Mac, Peter Green uchodzi za jednego z najwspanialszych gitarzystów w historii rocka. Kiedy w 1966 roku dołączył do zespołu John Mayall & The Bluesbreakers, gdzie zastąpił Erika Claptona, słynne napisy w londyńskim metrze „Clapton jest bogiem” zostały zastąpione napisami „Bóg jest zielony” (God Is Green).
  • Dwa utwory Fleetwood Mac, napisane przez Petera Greena zdobyły popularność w wersjach innych wykonawców. „Black Magic Woman” w 1970 rozsławił Carlos Santana, a w 1979 roku cover „The Green Manalishi (With the Two Prong Crown)” nagrał Judas Priest.
  • Kultowy instrumentalny utwór „Albatross” z 1968 zainspirował The Beatles do stworzenia utrzymanego w podobnym klimacie kawałka „Sun King” z albumu „Abbey Road” z 1969.
  • Fleetwood Mac w latach 1967-1968 wydał na singlach kilka bluesowych coverów, na przykład „I Believe My Time Ain’t Long” i „Shake Your Moneymaker” Elmore Jamesa czy „Need Your Love So Bad” Little Willie Johna. W późniejszych latach zespół stawiał już głównie na autorskie kompozycje.
  • Peter Green odszedł z Fleetwood Mac w 1970 po tym, jak jego zdrowie nadszarpnęło zbyt częste zażywanie LSD. W połowie lat 70. zdiagnozowano u niego schizofrenię, która zatrzymała rozwój jego kariery. W kolejnych dekadach sporadycznie nagrywał płyty i koncertował, ale jego ostatni album solowy, „A Case For The Blues” z zespołem Katmandu ukazał się w 1984.
  • Także Danny Kirwan, gitarzysta w latach 1968-1972, po wyrzuceniu z zespołu miał problemy psychiczne. W latach 80. był przez jakiś czas bezdomny.
Maciej Koprowicz
Tagi: Fleetwood Mac