57 lat temu urodził się Bruce Dickinson

Małgorzata Wierzejewska
07.08.2015 18:57
57 lat temu urodził się Bruce Dickinson Fot. David Fisher/ REX Shutterstock/ East News

Wokalista Iron Maiden przyszedł na świat 7 sierpnia 1958 roku. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek na temat muzyka!

Bruce Dickinson naprawdę nazywa się Paul Bruce Dickinson i urodził się w brytyjskim mieście Worksop w hrabstwie Nottinghamshire. Nie był planowanym dzieckiem, a jego dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych.

Rodzice - matka Sonia i ojciec Bruce - nie mieli dla niego zbyt dużo czasu. W związku z tym początkowo mały Bruce był wychowywany przez dziadków.

Artysta ma młodszą siostrę, urodzoną w 1963 roku Helenę Stormanns, która profesjonalnie zajmuje się jeździectwem.

Bruce Dickinson pokonał też raka.

To podstawowe informacje na temat wokalisty Iron Maiden, ale czy każdy wie, kto tak naprawdę kryje się w środku?

Muzyczne początki

Przygodę z muzyką Bruce Dickinson zaczął w latach 70. od grania w małych, lokalnych pubach. W 1976 roku, będąc uczniem szkoły w Sheffield, dołączył do kapeli Styx. Poza Bruce'em Dickinsonem zespół tworzyli gitarzysta Robert Hodgson, basista Paul Widdicombe i perkusista Paul Bray.

Istotnym zwrotem w karierze muzyka była przeprowadzka do Londynu. Po tym, gdy rozpoczął tam studia, zaczął współpracę z grupą Speed, w której grali też gitarzysta Martin Freshwater, klawiszowiec i gitarzysta Paul White, a także basista Adam Hayand i perkusista Steve Jones.

Następnym krokiem była kapela Shots, aż w końcu w 1979 roku Bruce Dickinson trafił do zespołu grającego New Wave Of British Heavy Metal. Z grupą Samson artysta występujący wówczas pod pseudonimem „Bruce Bruce” nagrał dwa albumy: „Head On” i „Shock Tactics”.

Jednak to dopiero wrzesień 1981 roku zmienił wszystko. Właśnie wtedy Bruce'a Dickinsona zaprosił na przesłuchanie Rod Smallwood, manager Iron Maiden.

Żelazna Dziewica

Bruce Dickinson już pierwszego dnia zorientował się, że Iron Maiden gra na o wiele wyższym poziomie niż Samson. Kapela najpierw zagrała kawałki „Prowler”, „Sanctuary”, „Running Free” i „Remember Tomorrow”, a później muzycy poprosili Dickinsona o to, aby zaśpiewał je wszystkie w studio nagraniowym. Po tym, gdy to zrobił, momentalnie został zaangażowany do zespołu.

Na przełomie 1981 oraz 1982 roku grupa rozpoczęła rejestrację materiału na swój trzeci album. Charakterystyczny głos Bruce'a Dickinsona stał się znakiem rozpoznawczym stylu Iron Maiden, a pierwszy krążek z nowym wokalistą , wydany w 1982 roku „The Number of the Beast”, został nazwany „metalowym arcydziełem”.

Po 12 latach, w 1993 roku ścieżki Dickinsona i Iron Maiden rozeszły się. Na szczęście w 1999 roku wokalista zdecydował się wrócić do kapeli. Postawił jednak jeden warunek - razem z nim przyjęty ma zostać gitarzysta Adrian Smith.

Bruce florecista

Wiedzieliście, że Bruce Dickinson jest florecistą? Do tego takim z sukcesami na koncie! Szermierka jest pasją muzyka już od wczesnych lat młodzieńczych. Dickinson trenował tę dyscyplinę sportu przez długi czas. Startował też w co ważniejszych turniejach szermierki w Wielkiej Brytanii. Może pochwalić się  nawet 7. miejscem w rankingu najlepszych szermierzy w kraju.

W tej historii jest też nasz krajowy akcent. Bruce Dickinson w 2013 roku skrzyżował florety z reprezentującym barwy Norwegii szermierzem polskiego pochodzenia Bartoszem Piaseckim.

Piasecki skomentował nawet szermiercze umiejętności wokalisty Iron Maiden.

Potrafi dać w kość. Jest mały, ale naprawdę niezwykle szybki. To jego największa broń.

Sam Bruce Dickinson przyznaje, że uprawianie tej dyscypliny sportu cały czas jest dla niego wielką przyjemnością.

Miłość do samolotów

Nie tylko kocha latać, ale jest też właścicielem linii lotniczej Cardiff Aviation. Do tego inwestuje także w polskie samoloty. Bruce Dickinson w jednym z wywiadów zdradził, że zaraził się pasją do samolotów mając... cztery lata!

Mój ojciec chrzestny był lotnikiem w RAF. Często zabierał mnie na pokazy. Z kolei wujek był inżynierem lotniczym. Zacząłem latać na początku lat 90. Ukończyłem kurs na Florydzie i wtedy poczułem, że niebo to dla mnie środowisko naturalne. Bruce Dickinson potrafi na przykład pilotować boeingi 757. W czarterowych liniach Astraeus został nawet zatrudniony na etacie pilota.

Wokalista Iron Maiden ma również na swoim koncie kilka lotów wysokiego ryzyka. Nie wszyscy to wiedzą, ale w 2008 roku muzyk transportował brytyjskich pilotów RAF z Afganistanu, natomiast w roku 2006 wywiózł z Libanu, który był pogrążony w wojnie, 200 obywateli Wielkiej Brytanii.

Radio i TV

DJ Bruce Dickinson? Właśnie tak :) Muzyk jest radiowym prezenterem, ale nie tylko. Dobrze sprawdza się zarówno za sitkiem, jak i przed kamerą.

Mogliśmy też oglądać go jako prowadzącego program Flying Heavy Metal with Bruce Dickinson na kanale Discovery.

Dodajmy, że jego audycja „A History of Heavy Metal” w 1993 roku była nominowana do nagrody Sony Radio Academy Awards.

Książki i nie tylko

Śpiewa, potrafi grać na instrumentach, lata samolotami, ma swoje własne piwo The Trooper i wie, jak posługiwać się floretem. Jeśli myślicie, że na tym kończą się talenty Bruce'a Dickinsona, to już wyprowadzamy Was z błędu.

Wokalista Iron Maiden pisze także... książki!! W 1990 roku ukazała się jego pierwsza historia, „Przygody Lorda Ślizgacza, która sprzedała się w ponad trzydziestu tysiącach egzemplarzy. Bruce Dickinson zdradził, że książka powstawała w różnych pokojach hotelowych.

Pisałem ją w całej Europie w roku 1987. Skończona została w maju w Tokio. Wszystkim kierownikom hoteli, którzy z życzliwością dostarczali stosów hotelowej papeterii osobliwemu, długowłosemu mężczyźnie o czwartej nad ranem - wielkie dzięki.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Dwa lata później, w 1992 roku, Dickinson wydał nieprzetłumaczoną do tej pory na język polski książkę „The Missionary Position”.

Bruce Dickinson wspólnie z Julianem Doyle napisał również scenariusz do horroru „The Chemical Wedding” z 2008 roku. Film opowiada o życiu Aleistera Crowleya.

Kariera solowa

W latach 90. wokalista Żelaznej Dziewicy postanowił skupić się na karierze solowej. Muzyka, jaką nagrał dość znacznie odbiega od tego, co tworzył wcześniej.

Pierwsza płyta sygnowana nazwiskiem Bruce'a Dickinsona ma już 25 lat. To wydany w 1990 roku krążek „Tattooed Millionaire”.  Drugim solowym albumem jest „Balls to Picasso” z 1994 roku. Dwa lata później, w 1996 roku, Bruce Dickinson wydał płytę „Skunkworks”. Rok 1997 przyniósł album „Accident of Birth", natomiast w 1998 roku na sklepowe półki trafił krążek „The Chemical Wedding". Ostatnia płyta, jaką Bruce Dickinson nagrał solo to wydany w 2005 roku album „Tyranny of Souls".

Rok później w ręce fanów trafiło 3-dyskowe wydawnictwo DVD zatytułowane „Anthology, na którym znalazły się między innymi kompilacje koncertowych występów i teledysków.

Na koniec zebraliśmy dla Was garść kolejnych ciekawostek na temat wokalisty Iron Maiden:

  • Jest oburęczny. We florecie walczy lewą ręką, natomiast autografy podpisuje prawą.
  • W wieku 17 lat Dickinsona usunięto ze szkoły. Dlaczego? Okazuje się, że w czasie przygotowywania w stołówce posiłku dla grona pedagogicznego wraz z kolegami sporządził sos składający się między innymi z... moczu.
  • Lubi się wygłupiać, czego dowód znaleźliśmy w sieci:
  • Za swoje największe wokalne inspiracje muzyk uważa Arthura Browna, Iana Gillana, Iana Andersona i  Paula Rodgersa.

Jeśli macie ochotę, możecie sami sprawdzić, jak dobrze znacie wokalistę i cały zespół Iron Maiden!

Wszystkiego najlepszego, Bruce Dickinson :)

Małgorzata Wierzejewska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.