29.08.2015 20:12

58. rocznica urodzin Grzegorza Ciechowskiego

Niezapomniany wokalista Republiki, muzyk i autor tekstów. Gdyby żył Obywatel G.C., skończyłby dzisiaj 58 lat. Co pozostawił po sobie jeden z najlepszych polskich muzyków lat 80. i 90.?

58. rocznica urodzin Grzegorza Ciechowskiego
foto: kadr z wideo

Z muzyką związany był od zawsze - umiał grać na pianinie i flecie, śpiewał w chórze, zbierał płyty i pisał wiersze. Urodził się w Tczewie, 29 sierpnia 1957 roku i tam też skończył szkołę podstawową i liceum. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i to właśnie w Toruniu rozpoczęła się jego przygoda z Republiką.

Początkowo zespół nosił nazwę Res Publica, ale w 1980 roku został przemianowany na znaną już Republikę. Grupa rozpoczęła od występów w Toruniu, ale już wiosną 1982 troku dała koncert w Warszawie. Ludzie docenili teksty Ciechowskiego, które w inteligentny sposób komentowały polską rzeczywistość.

Jest autorem takich przebojów, jak: „Kombinat”, „Gadające głowy”, „Układ sił”, „Telefony” i „Biała flaga”, „Sexy Doll” i „Zapytaj mnie czy Cię kocham”.

Wokalista razem z zespołem wydał łącznie osiem albumów, ostatni pt. „Ostatnia płyta” został opublikowany już po śmierci Ciechowskiego. Znalazły się na niej cztery premierowe, nigdy nie wydane wcześniej stare kompozycje zespołu - „Śmierć na pięć”, „Zielone usta”, „Noc wampira” i „Fast”. W 2002 roku Republika została definitywnie rozwiązana.

Obywatel G. C.

Ciechowski prowadził też bardzo udaną karierę solową. Jako Obywatel G.C. wydał siedem płyt, jako Grzegorz z Ciechowa jedną. Na płycie „Tak! Tak!” wydanej w 1988 roku znalazł się jeden z największych przebojów muzyka z Tczewa - utwór „Nie pytaj o Polskę".

Ciechowski był muzykiem wszechstronnym. Współpracował też z innymi wykonawcami, m.in z Justyną Steczkowską, Kasią Kowalską, Krzysztofem Antkowiakiem i Katarzyną Groniec. Jest autorem tekstu do „Zostawcie Titanica” Lady Pank. Nie można zapomnieć, że był też autorem ścieżki dźwiękowej do filmu i serialu „Wiedźmin”, stworzonego na podstawie książki Andrzeja Sapkowskiego. 

6 grudnia 2001 roku udzielił ostatniego wywiadu w telewizji przed śmiercią. Mówił w nim właśnie o „Wiedźminie”, który kilka dni wcześniej wszedł na ekrany kin. Jego zdaniem film, mimo krytycznych opinii widzów, miał w sobie dużo wdzięku. Chwalił też doskonałą rolę Zbigniewa Zamachowskiego.

Ciechowski zmarł w Warszawie 22 grudnia 2001 roku, po operacji tętniaka serca. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Fani jego twórczości nie zapomnieli o tym, jak wielki wpływ miał na polską muzykę. Przed Klubem Studenckim Od Nowa w Toruniu odsłonięto pomnik wokalisty, który w czasie studiów i na początku swojej działalności muzycznej był związany z tym miejscem. W klubie corocznie, podczas koncertu pamięci Grzegorza Ciechowskiego, przyznawana jest specjalna nagroda jego imienia dla młodych, utalentowanych muzyków. 

W grudniu 2014 roku Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety kolekcjonerskie poświęcone Grzegorzowi Ciechowskiemu – tradycyjną okrągłą oraz w kwadratową – w kształcie opakowania płyty CD. 

W Tczewie, na ścianie domu w miejscu urodzenia wokalisty, została wmurowana pamiątkowa tablica.

Grzegorz Ciechowski - tablica

O Ciechowskim i Republice powstało wiele książek, m.in. „Gwiazdy, komety & czad – Republika” Alexa Stacha czy „Obywatel i Małgorzata” Krystyny Pytlakowskiej i Małgorzaty Potockiej. Niedawno redakcję Antyradio.pl odwiedzili autorzy najnowszej publikacji – „My lunatycy. Rzecz o Republice”.

Wywiad z Anną Sztuczką i Krzysztofem Janiszewskim już wkrótce będzie można przeczytać na stronie Antyradio.pl, a do wygrania w konkursie będą też książki. 

Justyna Kierzkowska
Tagi: #Republika #Rock News