60 lat temu urodził się Adrian Smith

Aleksandra Degórska
26.02.2016 19:39
60 lat temu urodził się Adrian Smith Fot. Scott Penner, CC-BY-SA-2.0

Gitarzysta urodził się 27 lutego 1957 roku. Z tej okazji przypominamy fakty oraz zdradzamy ciekawostki dotyczące tej postaci.

Gitarzysta przyszedł na świat w Hackney we wschodnim Londynie i był najmłodszym z trójki dzieci. W wieku 15 lat kupił pierwszą płytę, a był to krążek Deep Purple - „Machine Head”, który wywarł na niego duży wpływ. W końcu postanowił poświęcić się muzyce i opuścił szkołę w wieku 16 lat.

Pierwszą kapelę założył wraz z Davem Murray'em mając kilkanaście lat. Był to zespół Stone Free, w którym Smith udzielał się jako wokalista. Trzecim członkiem zespołu był Dave McCloughlin grający na bongosach.

Chłopak z gitarą byłby dla mnie parą

Inspirację dla Adriana stanowili tacy muzycy jak Jimi Hendrix czy Ritchie Blackmore. Długo więc nie dawał się namawiać Murray'owi, który zachęcił go do gry na gitarze. Dodatkowo Smith zauważył, że Dave ma powodzenie u dziewczyn, co przekonało go do tego, by zająć się muzykowaniem. Jego pierwszym instrumentem była stara hiszpańska gitara należąca do brata. Szybko jednak odstawił ją, bo nie dał rady na niej grać repertuaru Deep Purple.

Kolejną kapelą, którą powołał do życia była Evil Ways, gdzie również udzielał się Murray, który jednak potem skupił się na innym zespole - Iron Maiden. Evil Ways z czasem przemianowano na Urchin.

Posłuchajcie, jak brzmiała ta kapela:

Jeszcze w 1979 roku muzyk miał możliwość dołączenia do Iron Maiden, ale Smith chciał się skupić na swojej kapeli, która jednak się rozpadła w 1980 roku. Tym samym gitarzysta postanowił dołączyć do Iron Maiden, gdzie zastąpił Dennisa Strattona. Muzyk wybrał się z kapelą w krótką trasę koncertową po Wielkiej Brytanii, a pierwszym albumem zespołu, na którym pojawił się Smith był „Killers” w 1981 roku.

Smith znacznie przyczynił się do brzmienia zespołu. Tworząc takie numery, jak chociażby „Can I Play With Madness”, „Stranger In A Strange Land” czy „The Evil That Men Do” zaoferował lżejsze, melodyjne i nieco bardziej „komercyjne” oblicze kapeli. Zresztą sam twórca uważał, że każdy utwór powinien być chwytliwy:

Zawsze uważałem, że numer powinien bronić się sam, nawet jeśli odseparuje się go od pozostałych kompozycji.

W latach 80. muzyk nagrał z ekipą Iron Maiden sześć krążków i okres ten określany jest mianem Złotej Ery zespołu.

Bliźniacze gitary

W 2004 roku magazyn Guitar World stworzył ranking 100 najlepszych gitarzystów. Na jedenastej pozycji znaleźli się Dave Murray i Adrian Smith, którzy w latach 80. stali się jednym z najlepszych gitarowych duetów. Często byli porównywani do Thin Lizzy, którzy słynęli właśnie z takiego zabiegu. Smith opisuje styl gry kumpla jako bardziej przyjemny, podczas gdy swój uważa za „tnący” i często porównuje swoje brzmienie do Michaela Schenkera.

Obejrzyjcie jeden z ich muzycznych popisów:

Solowe projekty

W 1989 roku w ramach Adrian Smith And Project muzyk wydał krążek zatytułowany „Silver and Gold”, który okazał się jednak porażką. Gitarzysta również był niezadowolony z kierunku muzycznego obranego przez Iron Maiden i postanowił opuścić zespół w 1990. Smitha zastąpił wówczas Janick Gers.

Muzyk zrobił sobie przerwę skupiając się na rodzinie, ale nie potrwało to długo, bowiem już w 1992 roku zagrał utwór „Running Free” wraz z Iron Maiden w Donington Park Circuit. W tym samym roku gitarzysta stworzył kapelę The Untouchables wzorując się na King's X. W 1995 roku zespół został przemianowany na Psycho Motel, który na swoim koncie ma 2 krążki. W 1997 roku gitarzysta wspomógł Bruce'a Dickinsona przy nagrywaniu albumu „Accident of Birth” i od tego momentu stał się częścią zespołu wokalisty.

Posłuchajcie jednego z owoców tej współpracy, a mianowicie Killing Floor z krążka „The Chemical Wedding”:

Żelazna Dziewica wkracza w XXI wiek

W 1999 roku Smith oraz Dickinson powrócili do szeregów Iron Maiden, a pierwszym albumem po ich powrocie był „Brave New World”. Zespół stał się jedną z nielicznych heavymetalowych kapel, gdzie jest 3 gitarzystów. Od czasu powrotu do formacji, Smith zaczął tworzyć dłuższe utwory kontrastujące z jego wcześniejszymi kompozycjami, które były znacznie krótsze i bardziej komercyjne.

Jak dotychczas dyskografię zespołu zamyka krążek „The Book of Souls”, który pojawił się 4 września 2015. Zespół rozpoczął 24 lutego 2016 trasę koncertową po tym, jak Bruce Dickinson uporał się z problemami zdrowotnymi.

Nagrania z pierwszego koncertu pokazują, że solenizant nadal jest w świetnej formie:

Życzymy wszystkiego najlepszego!

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.