60% muzyków cierpi na depresję?

Magda Słomka
01.07.2015 16:22
60% muzyków cierpi na depresję? Fot. East News + szopowy Derektor

Badania wykazały, że muzykom wcale nie jest tak łatwo, a koncertowanie i występowanie na wielkiej scenie wbrew pozorom nie sprzyja życiu usłanemu różami. Z jakimi problemami borykają się artyści?

Heavy metal sprawia, że jesteśmy spokojni – tak wykazały badania. Dzięki mocniejszym brzmieniom relaksujemy się i zapominamy o tym, że sąsiad zajął nam miejsce parkingowe, w cukierni nie ma już eklerek, a szef powiedział, że jest się tylko łamagą.

Czy zastanawialiście się jednak, co muszą przejść twórcy utworów, dzięki którym nam robi się dobrze?

Brytyjska organizacja Help Musicians UK przeprowadziła badania na 552 muzykach specjalizujących się w różnych gatunkach i grających na 44 instrumentach. Siedem najczęściej powtarzających się to skrzypce, gitara, fortepian, altówka, wiolonczela, perkusja i bas. Do tego oczywiście wokal.

foto: issuu.com/helpmusiciansuk Fot. foto: issuu.com/helpmusiciansuk

Badani zostali podzieleni również ze względu na staż pracy w zawodzie muzyka.

foto: issuu.com/helpmusiciansuk Fot. foto: issuu.com/helpmusiciansuk

Co jest największym problemem ludzi profesjonalnie zajmujących się muzyką? 84% badanych przyznało, że są to godziny pracy niesprzyjające kontaktom międzyludzkim (wieczorne występy, przemieszczanie się między odległymi lokalizacjami za dnia). Zarobki to problem 82% osób, a ryzyko utraty pracy to 79%.

foto: issuu.com/helpmusiciansuk Fot. foto: issuu.com/helpmusiciansuk

Ważniejszy niż ciało, jest jednak duch. Okazuje się, że ponad 60% muzyków cierpi z powodu depresji lub innych problemów psychicznych.

Podróżowanie to marzenie większości społeczeństwa? Nie dla 71% muzyków. Ci bowiem twierdzą, że wyjeżdżanie w trasy koncertowe to jeden z głównych czynników stresujących. I tak źle, i tak niedobrze...

Isabella Goldie z organizacji Mental Health Foundation opowiedziała o tym, czego artystom scenicznym brakuje najbardziej.

Umiarkowane spożywanie alkoholu, unikanie narkotyków, przesypianie odpowiedniej liczby godzin i posiadanie poczucia bezpieczeństwa pochodzącego od rodziny i przyjaciół znajdujących się w pobliżu. Są to czynniki, które pozwalają stąpać nam twardo po ziemi.

Sukces nie zawsze sprzyja – wszystko zależy od charakteru danej osoby. Kiedy po osiągnięciu sławy i poklasku spada się w dół, nie tak łatwo się podnieść i próbować wspinać się na szczyt od nowa.

17% respondentów przyznało się do tego, że zjada ich trema i cierpią na zaburzenia lękowe. 48% ma problemy z przeciążeniem mięśni i ścięgien na skutek długotrwałego powtarzania czynności, a 47% ma uszkodzony słuch.

Znanymi przykładami artystów, których zawód zaprowadził w stronę walki z depresją są Jonathan Davis, Corey Taylor czy Scott Stapp z Creed. Oni przyznali się przed sobą i całym światem do swojej słabości. Każdy jest kowalem własnego losu... Okazało się jednak, że spośród badanych niewiele osób kiedykolwiek szukało pomocy. Anonimowy muzyk biorący udział w badaniach powiedział:

Czuje się winny kiedy mam prosić kogoś o pomoc z czymś, z czym powinienem poradzić sobie sam. Problemy są nieodłączną częścią ścieżki zawodowej, którą wybrałem.

Zawód muzyka wcale nie gwarantuje dobrobytu, sławy i uznania, ale trzeba próbować...

Magda Słomka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.