19.03.2016 10:19

61 lat temu urodził się Randy Rhoads

Jeden z najlepszych gitarzystów wszech czasów, współpracownik Ozzy'ego - czego jeszcze nie wiecie o tej postaci?

61 lat temu urodził się Randy Rhoads
foto: kadr z wideo

Muzyk urodził się 6 grudnia 1956 roku w Santa Monica w Kalifornii i był najmłodszy z trójki rodzeństwa. Matka przyszłego gitarzysty była nauczycielką muzyki, nic więc dziwnego, że Randy otrzymał odpowiednie muzyczne wykształcenie. Artysta w późniejszych latach stworzył utwór „Dee”, który dedykował swojej matce.

Randy zaczął grać na gitarze, gdy miał 6 lat i jego pierwszym instrumentem był stary Gibson, który należał do jego dziadka. Gdy był nastolatkiem zainteresował się hardrockowym brzmieniem za sprawą takich kapel, jak Led Zeppelin, Mountain czy Alice Cooper i wraz ze zmianą jego preferencji muzycznych również jego styl gry ewoluował.

Muzyk udzielał się w kliku kapelach, jak chociażby The Whore czy Violet Fox. W końcu powstał Quiet Riot, w skład którego oprócz Randy'ego wchodzili Kevin DuBrow, Kelly Garnia i Drew Forsyth. Kapela wydała dwa krążki w Japonii, „Quiet Riot” w 1977 roku i „Quiet Riot II” w 1978, bowiem w swoim kraju nie mogli dostać kontraktu. 

Posłuchajcie, jak brzmiał wówczas ten zespół:

W tym też czasie powstała słynna gitara w białe grochy zwana flying V, za którą odpowiedzialny jest Karl Sandoval.

Muzyk był niezadowolony z braku perspektyw rozwoju swojego zespołu. Akurat wtedy basista Dan Strum polecił Randy'ego Ozzy'emu Osbourne'owi, który właśnie postanowił zebrać swój własny zespół. Przesłuchania były bardzo krótkie, bo gdy wokalista usłyszał kilka riffów Rhoadsa, od razu postanowił go zatrudnić.

Akompaniator Księcia Ciemności

Pierwszy solowy krążek Ozzy'ego Osbourne'a „Blizzard of Ozz” stał się jednym z najlepszych heavymetalowych albumów właśnie za sprawą brzmienia gitary Randy'ego. Takie numery, jak chociażby „I Don't Know”, „Crazy Train” czy „Suicide Solution” stały się metalowymi standardami, które w pełni ukazały talent Rhoadsa.

Posłuchajcie, jak muzyk wykonywał na żywo numer „I Don't Know”:

Gitarzysta pojawił się również na kolejnym udanym krążku Ozzy'ego zatytułowanym „Diary of a Madman”. 

Mistrz gitary

Rhoads był jednym z pierwszych gitarzystów heavymetalowych, który połączył klasyczne elementy z agresywną rockową stylistyką i bardzo rozwiniętymi technicznymi możliwościami. Muzyk był prekursorem używania wajchy i chętnie posługiwał się tappingiem.

Posłuchajcie, jak brzmi sama partia gitary w utworze Flying High Again z albumu „Diary of a Madman”:

Jackson Guitars stworzył nawet model gitary sygnowany jego nazwiskiem. Tuż przed śmiercią artysta zatwierdził dwa prototypy.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Randy Rhoads