05.04.2019 14:31

7 dobrych rzeczy, które heavy metal dał światu

Oto 7 dowodów na to, że wśród heavymetalowców nie brakuje dobrych ludzi pełnych empatii. Sprawdź, ile dobrego zrobili muzycy metalowi dla świata.

Heavy Metal
foto: pixabay.com/Ramallo

Thrashmetalowcy uchodzili za aspołecznych dupków, blackmetalowcy za satanistów, a klasyczny heavy metal często sięgał po nawiązania do magii czy mitologii. Przez krzywdzące stereotypy i postacie takie jak chociażby Varg Vikernes z Burzum, muzyka metalowa nie kojarzy się w społeczeństwie z niczym dobrym i godnym naśladowania. Oliwy do ognia dolewają produkcje typu "The Dirt", które ukazują rozwiązłość muzyków rockowych, które nadal wzbudzają duże kontrowersje. Jednak zarówno muzycy metalowi, jak też ich słuchacze to bardzo lojalna i oddana grupa, która poza nonkonformistycznymi poglądami potrafi wykazać się także dobrocią i empatią.

Słuchanie muzyki
Słuchanie muzyki
Przeczytaj także Naukowiec wybrał utwory, które poprawiają humor. To muzyka, która zwiększa poziom endorfin

7 dobrych rzeczy, które heavy metal dał światu

Magazyn "Kerrang!" wyróżnił 7 rzeczy, które udowadniają, że muzycy metalowi nie powinni kojarzyć się wyłącznie z rozwiązłością seksualną, paleniem kościołów i czczeniem szatana. Zestawienie pokazało, że artyści grający muzykę ekstremalną to przede wszystkim po prostu zwykli ludzie.

1. Fundacja Ronniego Jamesa Dio "Stand Up And Shout"

Były wokalista Black Sabbath, któremu przypisuje się wymyślenie "szatańskiego" symbolu rogów, które często pokazują fani metalu na koncertach przyczynił się do pomocy wielu osobom chorym na raka. Po jego śmierci na nowotwór żołądka w 2010 roku wielką popularność zyskała fundacja "Stand Up And Shout" założona przez jego żonę Wendy. Organizacja zajmuje się wczesnym wykrywaniem raka i pomaga zwalczyć chorym nowotwór w jego wczesnym stadium. Aby pozyskiwać fundusze do prowadzenia tej działalności Wendy organizuje między innymi koncert sygnowany imieniem jej męża. W wydarzeniu chętnie biorą udział muzycy tacy jak Geezer Butler z Black Sabbath, Gilby Clarke z Guns N 'Roses czy Tom Morello z Rage Against the Machine.

2. The Heavy Metal Truants

Menadżer Iron Maiden, Rod Smallwood i były redaktor naczelny "Metal Hammera", Alexander Milas połączyli siły i stworzyli duet The Heavy Metal Truants. Mężczyźni w 2012 roku udali się na wyprawę rowerową przez góry w Maroku, aby zebrać pieniądze na cele charytatywne. Od tamtej pory metalowcy co roku powtarzają tradycję. Ich trasa kończy się w Anglii na Download Festival, a pieniądze, które udaje się im zebrać przeznaczają na liczne fundacje zajmujące się muzykoterapią dzieci i dorosłych czy opieką nastolatków chorych na raka.

3. Slash i Bob Irwin Wildlife & Conservation Foundation

Gitarzysta Guns N' Roses jest wielkim fanem dzikich zwierząt w szczególności wężów i gadów. Muzyk jest członkiem zarządu zoo w Los Angeles, a w 2012 roku pomógł Bobowi Irwinowi założyć fundację zajmującą się ochroną przyrody. Organizacja działała na rzecz dzikich zwierząt w Australii aż do przejścia na emeryturę Irwina w 2018 roku.

Para
Para
Przeczytaj także Czy gust muzyczny wpływa na związki? Badania potwierdzają

4. Alice Cooper i "Solid Rock"

Alice Cooper w 1995 roku zaniepokoił się brakiem bezpiecznych miejsc zapewniających rozwój dzieciom od 12 do 20 roku życia. Wraz z żoną Sheryl założyli "Solid Rock" w centrum Phoenix. Miejsce zapewnia szkolenia i zajęcia w wielu dziedzinach sztuki - od grania na instrumentach przez taniec czy edycję teledysków. Celem "Solid Rock" jest zapewnienie dzieciom miejsca, w którym będą mogły kreatywnie spędzić czas. Aby zebrać pieniądze na prowadzenie tej działalności muzyk organizuje między innymi koncerty z zespołem The Hollywood Vampires, na którym gościnnie pojawiły się już gwiazdy takie jak Slash, Ace Frehley, Rob Halford, David Ellefson, Nita Strauss i Edgar Winter.

5. Serj Tankian, Devin Townsend, Ihsahn i Ray Holroyd na Revolution Harmony

Ray Holroyd stworzył album charytatywny Revolution Harmony. Wszystkie dochody ze sprzedaży muyzki są przekazywane fundacjom, które przywracają harmonię pomiędzy ludźmi, zwierzętami i środowiskiem. Na pierwszym, tytułowym singlu udzielili się muzycy tacy jak Serj Tankian, Ihsahn i Devin Townsend.

6. Slipknot przeciw dyskryminacji LGBTQ w Północnej Karolinie

Grupa Slipknot trafiła na pierwsze strony gazet, kiedy sprzeciwiła się ustawie HB2 w Północnej Karolinie. Dokument miał ograniczać prawa osób LGBTQ, do czego nie chcieli dopuścić muzycy. Założenia HB2 zawierały między innymi zakaz korzystania z publicznych toalet przez osoby transpłciowe.

7. Blackened Death Records w walce z rasizmem

Wytwórnia Blackened Death Records w 2018 roku wydała 32 utworów ekstremalnych grup metalowych. Muzyka miała wyrażać sprzeciw przeciwko ruchom rasistowskim i faszystowskim. Artyści podkreślali, że walczą swoimi kompozycjami o wolność religijną, seksualną i rasową.

Zobacz też: >> Metalowcy są mądrzejsi, niż głosi stereotyp <<

Joanna Chojnacka
Tagi: Duperele