75 lat temu urodził się John Lennon
Aleksandra Degórska
09.10.2015 18:44
75 lat temu urodził się John Lennon Fot. Album / East News

Legendarny artysta skończyłby dzisiaj 75 lat. Muzyk, hipis, poeta, plastyk, który na stałe wpisał się w historię i zainspirował rzesze twórców. Czego jeszcze nie wiecie o tej postaci?

John Lennon urodził się 9 października 1940 roku w Liverpoolu. Jego ojciec był marynarzem i rozstał się z matką Lennona, gdy ten miał 4 lata. Do osiągnięcia pełnoletności John mieszkał z ciotką Mimi Smith. Matka uczyła go gry na bandżo i fortepianie, jak również kupiła mu pierwszą gitarę. Gdy miał 17 lat zginęła w wypadku samochodowym. Swój żal do ojca oraz ból po stracie matki Lennon wyraził w 1970 roku tworząc utwór „Mother”, który otwiera jego album „John Lennon/Plastic Ono Band”.

Posłuchajcie, jak brzmi ta kompozycja:

Kumple z Liverpoolu

W marcu 1957 roku wraz z przyjaciółmi ze szkoły Lennon stworzył kapelę The Quarrymen, jednak już miesiąc po tym zapoznał się z Paulem McCartneyem i tak od 1960 roku notuje się powstanie The Beatles - jednego z najbardziej wpływowych zespołów świata. Spółka Lennon-McCartney stworzyła szereg kompozycji, które na zawsze zmieniły oblicze muzyki popularnej. Ich współpraca polegała na niepisanej umowie:

Paul McCartney i ja dogadaliśmy się, gdy miał 15 lat. Nigdy nie była to legalna umowa między nami, po prostu uzgodniliśmy, że będziemy razem tworzyć i podpisywać piosenki naszymi nazwiskami, choćby nie wiem co.

Kiedy John poznał Yoko

W 1966 roku muzyk zapoznał się z Yoko Ono, która była przedstawicielką artystycznego ruchu Fluxus. Para wzięła ślub w 1969 roku i stała się najsłynniejszym hipisowskim małżeństwem. Podczas swojego miesiąca miodowego zorganizowali akcję Bed-In for Peace, która była protestem wobec wojny w Wietnamie. Para spędziła wtedy dwa tygodnie w hotelowych łóżkach w Amsterdamie oraz Montrealu:

foto: ANEFO, CC-BY-SA-3.0-NL

Wydarzenie to zostało opisane przez artystę w utworze „The Ballad of John and Yoko”:

Takich akcji na rzecz pokoju na świecie było oczywiście więcej. Już 15 grudnia 1969 roku John Lennon wraz z innymi muzykami wystąpili w ramach świątecznego koncertu UNICEF „Peace For Christmas” w Londynie na tle napisu „Wojna się skończyła”. Wykonali oni wtedy utwory „Cold Turkey” oraz „Don’t Worry Kyoko”.

Zobaczcie zdjęcie z tego wydarzenia:

Przeczytaj także

W 1971 roku para wraz z Harlem Community Choir zarejestrowała też piosenkę sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie, zatytułowaną „Happy Christmas (War Is Over)”, która w konsekwencji wpisała się na stałe w kanon piosenek świątecznych:

John Lennon malarzem?

Lennon jest oczywiście najbardziej znany ze swojej twórczości muzycznej, ale artysta był również uzdolniony plastycznie i studiował w latach 1957-1960 w Liverpool Art College. Powrócił on do rysowania w ostatniej dekadzie swojego życia i zajmował się tą dziedziną aż do swojej śmierci w 1980 roku.

Lennon opublikował dwie książki wierszy oraz rysunków w momencie szczytu Beatlemanii, zatytułowane „In His Own Write” z 1964 roku oraz „A Spaniard in the Works” z 1965 roku. Wydał on również serie litografii w 1970 roku „Bag One Portfolio”, które zawierały dzieła zainspirowane ślubem z Yoko Ono w 1969 roku.

Tak wygląda jeden z rysunków muzyka:

Przeczytaj także

Z okazji 75. rocznicy urodzin artysty, historyk rocka Theron Kabrich zebrał ponad 60 prac plastycznych muzyka w San Francisco Art Eschange. Wystawa nosi tytuł „Imagine Peace: the Artwork of John Lennon” i potrwa do końca października 2015 roku.

Koniec muzycznej kariery

18 kwietnia 1975 roku John Lennon ostatni raz wystąpił publicznie. 9 października 1975 roku urodził się mu syn Sean i muzyk ogłosił koniec kariery. Mimo tego jego kolejny album „Double Fantasy” pojawił się w 17 listopada 1980 roku. 8 grudnia 1980 roku muzyk został zastrzelony niedaleko swojego domu w Nowym Jorku przez Marka Davida Chapmana.

Jeszcze w tym samym roku artysta miał powiedzieć:

Zbliżam się do 40-tki, a życie zaczyna się od 40-tki - tak przynajmniej obiecują i w to wierzę.

John Lennon jako inspiracja

Śmierć Johna Lennona wstrząsnęła światem. Środowisko muzyczne bardzo przeżywało odejście muzyka.

Wokalista Queen skomponował dla swojego idola piosenkę „Life is Real (Song For Lennon)”, która ukazała się na albumie „Hot Space”:

Wielu artystów bierze również na swój warsztat utwory Lennona. Najwięcej wersji doczekał się utwór „Jealous Guy” z krążka „Imagine” z 1971 roku, z czego najsłynniejszą aranżacją jest wykonanie Roxy Music, które tak naprawdę spopularyzowało tę kompozycję:

Kosmiczny hołd dla Lennona

Fakt, iż lotnisko w Liverpoolu nosi imię Lennona, raczej nikogo nie zdziwi. Jednak to, że 9 października 2009 roku z okazji 69. rocznicy urodzin muzyka nazwano krater na księżycu - „Kraterem pokoju Johna Lennona” obrazuje, iż legenda Johna nadal jest żywa. Również w grudniu 2013 roku krater na planecie Mercury otrzymał imię muzyka.

Tak wygląda to szczególne miejsce:

foto: nasa.gov

Artysta doczekał się również swojej tarantuli. Gatunek odnaleziony w Amazanii został nazwany na cześć Johna Lennona Bumba Lennoni.

Prezent na 75. urodziny Lennona

Z okazji przypadającej okrągłej rocznicy urodzin muzyka Yoko Ono postanowiła spróbować pobić rekord Guinessa 6 października 2015 roku, tworząc gigantyczną pacyfkę w Nowym Jorku. Yoko co roku w dzień urodzin swojego męża tworzy również Imagine Peace Tower, czyli „wieżę” światła, która ma pojawić się w Reykjaviku jako hołd dla Lennona. Jak sama przyznaje, jest to jej sposób na bycie z nim w ten wyjątkowy dzień:

Jaki byłby Lennon, gdyby żył? Yoko odpowiada:

Social media są stworzone jakby dla Johna. Siedziałby przed komputerem przez całą noc.

Jak Wy wyobrażacie sobie Lennona w 2015 roku?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.