04.12.2015 16:14

76 lat temu urodził się Frank Zappa

Wokalista, kompozytor, autor tekstów, a także aktor i reżyser, który bez tworzenia nie mógł funkcjonować. Gdyby żył, 21 grudnia 2016 roku obchodziłby 76. urodziny.

76 lat temu urodził się Frank Zappa
foto: REX/Phillip Jackson / Associated/ East News

Nie ograniczały go żadne sztywne ramy - tworzył zarówno muzykę rockową, jazzową, jak i poważną, sięgał do popu i soulu, czerpał z kompozycji barokowych i renesansowych. Swoją sztuką na różne sposoby wyśmiewał rzeczywistość lat 60., 70. i 80.

Kim tak naprawdę był Frank Zappa?

Urodził się 21 grudnia 1940 roku w Baltimore. Jego matka, Rose Marie, miała korzenie włoskie i francuskie, z kolei ojciec Francis Zappa był imigrantem z Sycylii.

Jako dziecko Frank często chorował z powodu astmy, bólów uszu i problemów z zatokami. Jeden z lekarzy leczył go za pomocą pastylek radu wkładanych do nozdrzy. W tamtych czasach nie stwierdzono jeszcze szkodliwego wpływu tego pierwiastka na organizm człowieka. Prawdopodobnie to właśnie z tego powodu odniesienia właśnie do tej części ciała pojawiają się w jego twórczości. Postaci z wyraźnie zaznaczonymi nosami występują także na grafikach tworzonych przez jego długoletniego współpracownika Cala Schenkela, m.in. na okładce albumu „Cruising with Ruben & the Jets” z 1968 roku.

Cruising with Ruben & the Jets

Muzyczne początki

Do pierwszego zespołu Zappa dołączył już w szkole. Był wtedy perkusistą. W tym czasie jego rodzice kupili fonograf, co sprawiło, że jeszcze poważniej zainteresował się muzyką.

Przełomowe okazało się ogłoszenie, które Zappa zauważył w magazynie „Look”. Była to informacja o sklepie muzycznym, który sprzedawał pełne wydanie utworów Edgarda Varèse’ego, francuskiego kompozytora. Frank postanowił zapoznać się z jego twórczością, co spowodowało, że zafascynował się kompozytorami awangardowymi, m.in. Igorem Stravinskim, Antonem Webernem oraz muzyką R&B i jazzem.

W 1964 roku dołączył do kapeli Soul Giants, która po pewnym czasie zmieniła nazwę na The Mothers of Invention. Grupa działała do 1971 roku i reaktywowała się na krótko w połowie lat 70.

Debiutancki album

Razem z zespołem w 1966 roku wydał płytę „Freak Out!”. Na krążku znalazło się 14 utworów, a wszystkie - poza kawałkiem „Go Cry on Somebody Else's Shoulder” stworzonym z pomocą Raya Collinsa - napisał sam Zappa. Był to jeden z pierwszych albumów koncepcyjnych i jednocześnie podwójnych w historii. Za jego produkcję odpowiadał Tom Wilson, który współpracował również m.in. z Bobem Dylanem, grupą Simon and Garfunkel i The Velvet Underground.

Posłuchajcie, jak brzmi „Hungry Freaks Daddy” - utwór otwierający album. 

Podczas nagrań do pierwszej płyty Zappa przeprowadził się do Los Ageles z przyjaciółką Pamelą Zarubicą. Ich dom stał się miejscem spotkań wielu miejskich muzyków oraz groupies. Tuż po zakończeniu krótkiej trasy koncertowej, podczas której Zappa promował nowy album, spotkał Gail Sloatman, w której od razu się zakochał.

Frank i Gail

Para wzięła ślub w 1967 roku i doczekała się czwórki dzieci. Żona artysty przez 22 lata po śmierci artysty opiekowała się jego muzycznym dziedzictwem. Gail Zappa zmarła 7 października 2015 roku. Co ciekawe nie była ona pierwszą małżonką Zappy. W latach 1960-1964 muzyk był żonaty z Kay Sherman.

Pod koniec 1969 roku artysta zerwał współpracę z Mothers of Invention i wydał solowy album „Hot Rats”. Zappa zadedykował krążek swojemu nowonarodzonemu synowi, który również został muzykiem. Dweezil Zappa jest też w posiadaniu gitary, którą jego ojciec otrzymał od Jimiego Hendrixa. Została użyta w czasie nagrań do płyty „Zoot Allures” wydanej w 1976 roku.

Justyna Kierzkowska
Tagi: Rock News Frank Zappa