02.04.2020 15:34

77. rocznica powstania w getcie warszawskim. Do patriotycznej akcji dołączył m.in. Podsiadło i Zalewski

Po raz 8. Muzeum POLIN organizuje akcję "Żonkile" z okazji rocznicy powstania w getcie warszawskim. Do inicjatywy dołączyły kolejne gwiazdy muzyki.

Zalewski i Podsiadło
foto: Adam Burakowski/REPORTER

W 2020 roku będziemy obchodzić 77. rocznicę powstania w getcie warszawskim, które wybuchło dokładnie 19 kwietnia 1943 roku. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 8 lat organizuje kampanię "Żonkile", której przewodnim hasłem jest slogan "Łączy nas pamięć".

Podsiadło i Zalewski dołączają do akcji "Żonkile" 

Pomysłodawcy inicjatywy wykorzystują symbol żonkila, aby stał się on znakiem szacunku do powstańców. Ponadto akcja ma na celu uświadamianie czym było wydarzenie, jakie były jego powody oraz skutki. W związku z pandemią koronwirusa kampania będzie musiała przybrać nowy charakter.

ostrzeżenie o kwarantannie domowej na drzwiach
ostrzeżenie o kwarantannie domowej na drzwiach
Przeczytaj także Politycy wybierają się do Smoleńska na 10-lecie katastrofy. Spytaliśmy, czy po powrocie poddadzą się obowiązkowej kwarantannie domowej

Od kilku lat wolontariusze rozdają 19 kwietnia papierowe żonkile na ulicach Warszawy w ramach pamięci o powstaniu. W tym roku akcja zostanie przeprowadzona wirtualnie. Muzeum udostępniło szablon kwiatka, który można wydrukować, złożyć i opublikować w mediach społecznościowych pamiętając o odpowiednich hasztagach takich jak: #ŁączyNasPamięć czy #AkcjaŻonkile. Na Facebooku pojawiła się także opcja nałożenia nakładki z żonkilem na zdjęcie profilowe.

Kampania "Żonkile" zyskała także nowych ambasadorów. Do akcji włączyła się Dorota Wellman, Andrzej Seweryn, Barbara Kurdej-Szatan oraz dwóch rozchwytywanych polskich wokalistów młodego pokolenia - Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski.

Gwiazdy podzieliły się w sieci zdjęciami z żółtymi kwiatami i zachęcili do udziału w kampanii swoich fanów.

Zobacz też: Dave Grohl złożył hołd medykom za ich bohaterską walkę z koronawirusem [WIDEO] 

Tagi: Rock News Krzysztof Zalewski Dawid Podsiadło