A gdyby Bach był metalem?

Aleksandra Degórska
19.01.2016 15:51
A gdyby Bach był metalem? Fot. kadr z wideo

Historia muzyki klasycznej zapewne potoczyłaby się nieco inaczej. Posłuchajcie, jak brzmi jego kompozycja w naprawdę ostrym wykonaniu.

W filharmonii podczas koncertów przycinaliście komara? Chrapanie zagłuszało finezyjną grę pianisty, który w pocie czoła produkował się, by jak najlepiej wykonać walc cis-moll naszego słynnego rodaka Chopina? Uważaliście, że muzyka klasyczna jest tylko dla sztywniaków?

Niektórzy nie chcą określać tego gatunku jako muzyki poważnej, żeby sztywną nazwą nie odstraszyć potencjalnych słuchaczy. A gdyby tak pozbyć się swoich uprzedzeń i spróbować zinterpretować klasyczne utwory po swojemu?

Tak postanowił zrobić YouTuber Rob Scallon, który chwycił za gitarę i przyodział perukę, by choć trochę przypominać niemieckiego kompozytora Jana Sebastiana Bacha. Muzyk wziął na warsztat „Badinerie” będący częścią suity h-moll, która powstała w latach 1738 - 1739.

Kompozycja stała się iście metalowym majstersztykiem, zresztą przekonajcie się sami:

Oryginał jest lekkim utworem nadającym się do tańca, przynajmniej w XVIII w. Trzeba przyznać, że metalowa aranżacja jest na tyle agresywna, że ciężko poznać tę kompozycję.

Posłuchajcie, jak brzmi pierwotna wersja:

Nie od dziś wiadomo, że Bach był „mrocznym” twórcą, a jego utwory na organy przytłaczają słuchacza. Gitarzysta był mile zaskoczony tym, z jaką łatwością udało się mu przearanżować twórczość kompozytora, w związku z czym podejrzewa, że niemiecki artysta odnalazłby się w agresywniejszym repertuarze:

To, co spodobało mi się w tym małym eksperymencie, to fakt, jak ta kompozycja świetnie nadała się na ten styl muzyki. Okazuje się, że Bach był dosyć brutalny.

Jeżeli zainteresowała Was nietypowa twórczość Roba Scallona, możecie posłuchać w jego wykonaniu „Enter Sandman” Metalliki zagrany od tyłu czy „Battery” wykonany na ukulele. Ale to jeszcze nie wszystko, bowiem YouTuber zaprezentował, jak metal wybrzmiewa w niewłaściwych miejscach czy nietuzinkowy sposób komunikacji gitarzystów.

Czy według Was Bach miał duszę metalowca?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.