15.10.2014 15:44

A gdyby tak Cliff Burton nie zginął?

Każdy przynajmniej raz w życiu zadał sobie to pytanie. Dzięki gitarzyście Anthrax chyba w końcu poznaliśmy odpowiedź...

A gdyby tak Cliff Burton nie zginął?
foto: Alfred Nitsch, CC BY-SA 3.0

Potwierdziły się plotki rozsiewane od jakiegoś czasu przez Dave’a Mustaine’a, gitarzystę Metalliki w latach 1981-1983. W 1986 roku James Hetfield, Kirk Hammett i Cliff Burton planowali wyrzucić z kapeli Larsa Ulricha. Czekali tylko, aż skończy się trasa „Damage, Inc.”.

Kulisy tamtej historii zdradził niedawno Scott Ian:

"

Chcieli dokonać zmiany i znaleźć nowego bębniarza. Wszyscy byliśmy zszokowani, zawsze było ich czterech. Pytaliśmy: „Wow! Naprawdę?”. "

Gitarzysta zespołu Anthrax przy okazji premiery swojej autobiografii „I'm The Man: The Story Of That Guy From Anthrax” opowiedział, jak się wtedy czuł.

scott-ian-autobiography
"

Co mogłem zrobić? Jako przyjaciel ich wszystkich wiedziałem, że to nie będzie miłe dla Larsa, że to będzie do bani. Jednocześnie miałem nadzieję, że moi przyjaciele będą kontynuować granie i będą mogli robić to, co chcą. "

Światem rządzi ironia i, jak wszyscy wiemy, historia potoczyła się zupełnie inaczej. 27 września 1986 roku niedaleko Dörarp w Szwecji Metallica miała wypadek. Bus przewrócił na bok i przygniótł Cliffa Burtona. Gitarzysta zginął na miejscu.

Zdaniem Scotta Iana wypadek sprawił, że wszyscy szybko poukładali sobie priorytety.

"

Mieliśmy po dwadzieścia kilka lat, cieszyliśmy się życiem i swoimi kapelami. I wtedy zdarzył się wypadek. Ciągle nie mogę tego pojąć. "

Dalszy ciąg znacie: pozostałym muzykom w zasadzie nic się nie stało, byli jedynie w szoku. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych targały nimi wątpliwości, ale ostatecznie zdecydowali się nie rozwiązywać zespołu. I osiągnęli kolosalny sukces.

Lars Ulrich pozostał w Metallice. Do dziś średnio raz na dwa tygodnie cieszy nas jakimiś newsami, czy to o przyjaźni z Noelem Gallagherem, czy też o tym, jak podziwia U2. Naprawdę smutno by było bez tego.

Urszula Drabińska
Tagi: Rock News Metallica Lars Ulrich Scott Ian