07.03.2018 11:49

AC/DC wyda album na kasecie magnetofonowej

Reedycja klasycznego albumu australijskiej grupy ukaże się na nośniku, który zdaje się przeżywać drugą młodość.

AC/DC wyda album na kasecie magnetofonowej
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Niezwykłe rzeczy dzieją się w ostatnich latach na rynku muzycznym. Popularność internetowego streamingu oczywiście odbiła się negatywnie na sprzedaży nośników fizycznych muzyki. Wciąż jednak nie brakuje melomanów, którzy muzyki chcą nie tylko słuchać, ale też ją oglądać, dotykać i trzymać na półce.

Płyty CD powoli przechodzą do lamusa, ale, co zaskakujące, renesans popularności przeżywają klasyczne nośniki, które kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu wydawały się skazane na zapomnienie. Coraz więcej zwolenników zyskują płyty winylowe, a także kasety magnetofonowe.

Choć kasety to zdecydowanie najmniej trwały nośnik (czy Wy też za każdym razem drżeliście, że w trakcie odtwarzania przypadkiem naciśniecie przycisk „REC” albo że magnetofon wkręci taśmę?), to są jednocześnie nośnikiem najbardziej rock’n’rollowym. To właśnie poczciwa MC, jako najłatwiejsza do skopiowania i samodzielnego nagrania, królowała w muzycznych subkulturach, szczególnie punkowej i metalowej.

Nic dziwnego, że zespoły z sentymentem wracają do kaset. Z okazji Record Store Day, czyli święta celebrującego niezależne sklepy płytowe i fizyczne nośniki muzyki, AC/DC wyda na kasecie magnetofonowej swój słynny album z 1980, „Back In Black”. Będzie to edycja limitowana – wytwórnia RCA wyda zaledwie 2,5 tysiąca egzemplarzy kaset.

Record Store Day w tym roku przypada 21 kwietnia 2018. Zgodnie z tradycją tego święta, znani wykonawcy wydają tego dnia specjalne wydawnictwa, zawierające zwykle niepublikowany, trudno dostępny lub zupełnie nowy materiał. Zespół Rage Against The Machine wyda na winylu koncert z 2000 roku, a Led Zeppelin siedmiocalowy singiel z niepublikowanymi wersjami „Rock And Roll” i „Friends”.

Czy kupujesz jeszcze kasety magnetofonowe?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News AcDc