08.08.2018 18:30

Top 10 albumów inspirowanych słynną okładką Beatlesów „Abbey Road” z okazji 49-lecia sesji

8 sierpnia 1969 roku wykonano zdjęcie Czwórki z Liverpoolu, które później znalazło się na okładce albumu „Abbey Road”. Zobaczcie 10 okładek albumów, których twórcy zainspirowali się słynną fotografią The Beatles.

Abbey Road
foto: okładka albumu „Abbey Road”/kadr z wideo

Dokładnie 49 lat temu powstało zdjęcie, które jednocześnie stało się jedną z najsłynniejszych okładek albumów w historii muzyki. Mowa rzecz jasna o słynnej fotografii grupy The Beatles, wykonanej na ulicy przed studiem nagraniowym na Abbey Road. Zdjęcie szybko stało się najbardziej rozpoznawalnym wizerunkiem zespołu. Nie dziwne więc, że zainspirowała wielu innych muzyków do próby odtworzenia najsłynniejszego znanego ludzkości przejścia przez pasy dla pieszych.

„Abbey Road” – słynna okładka albumu The Beatles ma już 49 lat

W 1969 roku The Beatles byli w trakcie nagrywania swojej 11. płyty. Muzycy długo zastanawiali się nad wyglądem oraz tytułem wydawnictwa. Początkowo chcieli ponoć nazwać krążek „Everest” i ozdobić go fotografią grupy na tle panoramy Himalajów. Wtedy jednak Paul McCartney wpadł na pomysł wykonania okładkowego zdjęcia na ulicy Abbey Road - tam bowiem znajdowało się studio, w którym powstawał nowy album grupy i również od niego zaczerpnął swoją nazwę.

Pozostałym muzykom spodobał się pomysł i ostatecznie przystali na propozycję McCartneya. 8 sierpnia 1969 roku w przerwie między kolejnymi sesjami nagraniowymi w studio grupa udała się na szybką sesję zdjęciową. Iain McMillan, fotograf od dłuższego czasu współpracujący z zespołem, na zrobienie zdjęcia miał zaledwie 10 minut. W tym czasie ruchem drogowym na ulicy kierował specjalnie zatrudniony do tego policjant. Łącznie powstało 6 fotografii, spośród których McCartney wybrał piątą.

Ciekawostką jest fakt, że po prawej stronie zdjęcia w wyniku całkowitego przypadku znalazł się pewien turysta. Amerykanin, Paul Cole nie wiedział nie wiedział, że był wówczas fotografowany. Mało tego, grupka mężczyzn przechadzających się w kółko po pasach wydała mu się co najmniej dziwna.

„Abbey Road” – muzycy, których zainspirowała okładka albumu

Zaledwie rok po wydaniu albumu grupa The Beatles zakończyła swoją działalność. „Abbey Road” przez lata niewątpliwie stał najbardziej rozpoznawalnym wydawnictwem Czwórki z Liverpoolu i regularnie jest wymieniany w zestawieniach najlepszych albumów w historii muzyki - w notowaniu amerykańskiego magazynu Rolling Stone uplasował się na 4. miejscu.

Nie dziwne więc, że fotografia, która urosła do rangi legendarnej stała się inspiracją dla innych artystów. Wielu muzyków postanowiło podjąć próbę odtworzenia spaceru Fab Four po Abbey Road na okładkach swoich płyt. W tym gronie znaleźli się m.in Kanye West oraz Red Hot Chili Peppers, którzy postanowili zaprezentować się na zdjęciu niemalże w negliżu. Fotografię skopiował również zespół The Rutles - grupa założona przez członków Monty Pythona, Erica Idle i Neila Innesa, której celem było parodiowanie słynnej czwórki muzyków - a także zespół The Punkles, który nagrywał punkowe covery przebojów Czwórki z Liverpoolu.

Paul McCartney również zdecydował się sfotografować swoje przejście słynną ulicą w 1993 roku przy okazji wydania albumu „Paul Is Live”, który zarówno swoim tytułem, jaki i okładką nawiązywał do popularnej teorii spiskowej na jego temat związanej z płytą Beatlesów.

Okładka „Abbey Road” – teoria spiskowa

Wokół zdjęcia zdobiącego „Abbey Road” pojawiła się osobliwa teoria spiskowa sugerująca, że Paul McCartney nie żyje i jest zastępowany sobowtórem, natomiast fotografia zespołu ma stanowić ma stanowić na to dowód. Co więc zdaniem niektórych wskazuje na śmierć prawdziwego McCartney'a? Otóż przechodząc przez pasy John Lennon, George Harrison i Ringo Starr mają wysuniętą do przodu lewą nogę, zaś Paul prawą. Ponadto artysta jako jedyny z Fab Four nie ma na sobie obuwia i trzyma papierosa w prawej ręce - podczas gdy na gitarze grał przy użyciu lewej.

Miłośnicy teorii spiskowych dowodów na istnienie sobowtóra jednego z Beatlesów doszukiwali się w najmniejszych detalach okładki. Po prawej stronie drogi zaparkowany jest czarny pojazd, który wielu przypomina pogrzebową furgonetkę. Natomiast po przeciwnej stronie Abbie Road znajduje się Volksvagen Garbus, którego rejestracja ma zawierać ukryte wiadomości. Znajduje się na niej zapis 281F, odczytywana jako „28 if” - ma on sugerować, że prawdziwy Paul w momencie powstania zdjęcia miałby 28 lat. Dodatkowo na tabliczce widnieją litery LMW, mające być skrótem od „Linda McCartney weeps”. W dosłownym tłumaczeniu fraza sugeruje, że żona muzyka szlocha po jego śmierci.

Olga Konarzycka
Tagi: Paul McCartney Ringo Starr The Beatles John Lennon George Harrison