04.07.2018 15:15

Afroamerykański wokalista odmówił występu na festiwalu, bo w programie był spektakl o niewolnictwie

Znany muzyk, który w tym roku zagra w Polsce uważa, że spektakl, w którym występują biali aktorzy zawłaszcza kulturę Czarnych.

Afroamerykański wokalista odmówił występu na festiwalu, bo w programie był spektakl o niewolnictwie
foto: kadr z wideo

Moses Sumney to amerykański wokalista, którego muzyka zawiera elementy baroque popu, folku, soulu i indie rocka. Muzyk urodził się w Kalifornii, ale w wieku 10 lat przeniósł się z rodziną do Ghany, kraju swoich rodziców. Afrykańskie dziedzictwo wywarło duży wpływ na jego twórczość. Nic dziwnego, że jest bardzo wrażliwy na punkcie kultury Czarnych i ich historii.

3 lipca 2018 Sumney miał wystąpić na Montreal International Jazz Festival w Kanadzie. Festiwal nie ogranicza się tylko do muzyki – można na nim zobaczyć m.in. sztuki teatralne. W programie tegorocznej edycji imprezy był między innymi kanadyjski spektakl „SLĀV” w reżyserii Roberta Lepage’a, osadzony w czasach niewolnictwa w Ameryce Północnej. W spektaklu występują głównie biali aktorzy, którzy w strojach robotników z plantacji bawełny śpiewają tak zwane pieśni niewolnicze.

Moses Sumney jest oburzony wymową spektaklu. Jego zdaniem jest on próbą zawłaszczenia kultury Czarnych. Swoje stanowisko przedstawił na swoim Tumblrze:

"

Mówiąc nam, że to jest OK, żeby biali ludzie brali pieśni niewolnicze i sprzedawali je tak, jak im się podoba, implikujecie nie tylko to, że jesteście autorytetami w temacie [kwestii rasowych], ale także, że wiecie więcej od nas na temat naszego cierpienia, kultury i historii.

Nie ma nic złego w tym, że biali ludzie chcą zrobić sztukę o niewolnictwie. Niewłaściwy jest za to sposób, w jaki jest ono wyrażone w przedstawieniu – jest zawłaszczający, hegemoniczny i neoimperialistyczny. Z biletami w cenie 60-90 dolarów, wolałbym zobaczyć prawdziwych czarnych Amerykanów, śpiewających własne pieśni niewolnicze. "

Cały komentarz Sumneya możecie przeczytać na jego stronie na Tumblr. Zamiast grać na Montreal International Jazz Festival, wokalista postanowił dać dwa koncerty klubowe w Montrealu dzień po dniu.

Moses Sumney na OFF Festival 2018

Moses Sumney wystąpi w tym roku na OFF Festivalu. Impreza odbywa się w dniach 3-5 sierpnia 2018 w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News