Akcję Nergala wsparł zespół Dead Can Dance: "Prawo w Polsce jest haniebne, narusza prawa człowieka"

26.02.2021 12:28
Adam Nergal Darski Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

O inicjatywie Ordo Blasfemia utworzonej przez lidera Behemoth, Adama Darskiego jest już coraz głośniej. Informacja na temat funduszu pojawiła się m. in. w BBC.

Adam Nergal Darski ma aktualnie na koncie aż trzy niezakończone sprawy sądowe, w których nie zapadł jeszcze ostateczny wyrok. Dotyczą one zniewagi godła Polski oraz obrazy uczuć religijnych. Kiedy prokuratura ponownie zarzuciła mu bluźnierstwo na podstawie zdjęcia z Facebooka, na którym widać but depczący wizerunek Matki Boskiej, muzyk stracił cierpliwość.

Nergal rusza ze zbiórką na Ordo Blasfemia. Ile udało się zebrać muzykowi?

Lider Behemoth założył fundusz Ordo Blasfemia, który ma pomagać finansowo oskarżonym o bluźnierstwa artystom. Muzyk w apelu do fanów podkreśla, że prawo w Polsce jest niesprawiedliwe, a wręcz absurdalne. Domaga się wolności w kwestii wyrażania siebie.

Zbiórka, która pojawiła się na stronie gofundme.com, szybko zyskuje na popularności. Zaledwie kilka dni od jej utworzenia, Nergalowi udało się przekroczyć planowany cel o jedną czwartą kwoty. Na koncie Ordo Blasfemia są już przeszło 24 tysiące funtów, czyli około 125 tysięcy złotych.

Polecamy

Kampanie Nergala wsparło finansowo około 1,3 tysiąca darczyńców. Muzyk podkreślił jednak, że jeśli ktoś popiera jego inicjatywę, a z jakichś powodów nie może wpłacić pieniędzy na jej rzecz, może udostępnić zbiórkę. Zrobiło to już prawie 12 tysięcy osób.

Dead Can Dance popiera inicjatywę Nergala

Informację o Ordo Blasfemia udostępnił między innymi zespół Dead Can Dance. Grupa napisała na swoim Facebooku słowa poparcia dla Nergala oraz zamieściła link do zbiórki.

Stoimy za Adamem Darskim z Behemoth, któremu grożą 2 lata więzienia za bluźnierstwo. Przestarzałe prawo religijne w Polsce jest haniebne i narusza prawa człowieka oraz wolność wypowiedzi.

Artykuł na temat inicjatywy Nergala pojawił się również na portalu BBC. Muzyk ostrzega na swoim Facebooku, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, a jego walka z systemem w Polsce dopiero się zaczyna.

Polecamy
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.