16.08.2018 15:11

Aktywność elektryczna mózgu jest zgodna z rytmem słuchanej muzyki. Wpływają na to basowe dźwięki

Australijscy naukowcy przeprowadzili badania, które rzucają więcej światła na sposób, w jaki nasz mózg odbiera muzykę i rytm.

Aktywność elektryczna mózgu jest zgodna z rytmem słuchanej muzyki. Wpływają na to basowe dźwięki
foto: Shutterstock

Czasem niezwykłe odkrycia powstają z zaskakujących pobudek. Naukowcy z Western Sydney University postanowili sprawdzić, dlaczego podczas słuchania muzyki zaczynamy tupać, ruszać głową bądź w inny sposób poruszać się rytmicznie.

Przypomnijcie sobie – na pewno robiliście tak wielokrotnie, a tą czynność wykonywaliście niemal nieświadomie. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego tupiemy w rytm muzyki?

Naukowcy zbadali aktywność elektryczną mózgu ochotników podczas słuchania dźwięków o różnych rytmach, w częstotliwościach wysokich i niskich. Z badania wynika, że owa aktywność jest zgodna z rytmem muzyki, a wpływają na to niskie, basowe częstotliwości.

Dźwięki basu w jakiś sposób zmuszają neurony w mózgu, by podążały za słyszanym rytmem. Dr Sylvie Nozaradan z instytutu MARCS na Western Sydney University, którego naukowcy przeprowadzili badanie, komentuje:

"

To ważny dowód wspierający hipotezę, że selektywna synchronizacja dużych obszarów neuronów mózgu z częstotliwością uderzeń może mieć wpływ na odbiór [muzyki] i ruszanie się w rytmie muzyki. "

Naukowcy z Australii są przekonani, że ich odkrycie może nie tylko pomóc rozwikłać zagadkę rytmicznych ruchów naszego ciała, ale także być pomocne w medycynie. Wiedza o zależnościach między rytmem muzyki a elektryczną aktywnością mózgu może być wykorzystana w leczeniu osób z uszkodzeniami tego organu ciała, którzy cierpią na zaburzenia motoryczne i poznawcze.

Muzyczne badania naukowe

Wśród naukowców nie brakuje fanów muzyki, którzy swoje ukochane dźwięki czynią swoim polem badawczym. Dzięki nim dowiedzieliśmy się między innymi, że metal pomaga sobie radzić ze złością, muzyka uspokaja przed operacją, chodzenie na koncerty przedłuża życie, a słuchanie muzyki sprawia nam taką samą przyjemność, co seks i narkotyki.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Technologia