Album „Foo Fighters” ma już 20 lat!

Małgorzata Wierzejewska
04.07.2015 20:17
Album „Foo Fighters” ma już 20 lat! Fot. materiały prasowe

Debiutancka płyta grupy ukazała się 4 lipca 1995 roku. Poznajcie ciekawostki na temat pierwszego albumu Foo Fighters!

Wydany pod szyldem wytwórni Roswell/Capitol debiutancki album Foo Fighters odniósł wielki sukces. Krążek w Wielkiej Brytanii uzyskał status złotej płyty, a w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie pokrył się platyną. Sprawdźmy, na czym polega jego fenomen!

Skąd wzięła się nazwa grupy?

Ponieważ pierwszy album Foo Fighters nazywa się tak samo, jak zespół, warto przypomnieć, skąd wzięło się określenie „Foo Fighter”. To niewyjaśnione do dziś zjawisko z II Wojny Światowej.

Żołnierze, marynarze i alianccy lotnicy obserwowali wtedy na niebie dziwne, świetliste kule. Pierwszy znany raport na ten temat pochodzi z września 1941 roku od załogi polskiego transatlantyku SS Pułaski.

Jeden z marynarzy zauważył w nocy na niebie kulę zielonkawego światła, które w jego relacji przez cały czas towarzyszyło statkowi. Później światło miało gwałtownie skręcić i oddalić się z niewyobrażalną prędkością. Takie zjawiska miały powtórzyć się kilkukrotnie.

Etymologia samej nazwy nie jest znana. Najprawdopodobniej została ona zapożyczona ze znanego w latach 30 - tych komiksu „Smokey Stover, the Foo Fighter”.

Wszystkie doniesienia o tajemniczych światłach były sprawdzane przez wojskowy wywiad i... w większości przypadków utajniane.

Zjawisko łączone m.in. z UFO czy piorunami kulistymi nie zostało wyjaśnione przez naukę aż do tej pory.

Jedna płyta, jeden autor

Po śmierci lidera Nirvany, Kurta Cobaina, ex-perkusista zespołu Dave Grohl postanowił kontynuować muzyczną karierę. Wraz z producentem Barrettem Jonesem w studiu nagraniowym w Seattle zaczął rejestrować swoje własne pomysły. A miał ich sporo. Prawie cały materiał, jaki znalazł się na płycie „Foo Fighters” jest jego autorstwa.

Założyłem Foo Fighters, bo nie chciałem się wycofać. Śmierć Kurta była takim szokiem, że na chwilę usunąłem się z muzyki. Nie mogłem wyobrazić sobie grania na bębnach w innym zespole, bo zawsze bym myślał o Kriscie i Kurcie. Nie chciałem spędzić całego życia na patrzeniu w lusterko wsteczne i rozmyślaniu, co mogło się wydarzyć, albo co powinno się wydarzyć, albo jak tragicznie skończyły się losy zespołu. Zawsze uważałem się za optymistę.

Dave Grohl sam nagrał partie wszystkich instrumentów i zaśpiewał wszystkie utwory, które znalazły się na debiutanckim albumie grupy. Jedynie nad gitarą z „X-Static” zastąpił go na moment Greg Dulli.

Potem Grohl zrobił 100 kopii materiału i... rozdał go znajomym. Właśnie wtedy zainteresowały się nim wytwórnie płytowe.

Muzyk nie chciał jednak grać solo. Bardzo szybko rozpoczął współpracę z basistą grupy Sunny Day Real Estate, Natem Mendelem i perkusistą Williamem Goldsmithem. Do zespołu trafił też były gitarzysta Nirvany, Pat Semar.

Pierwszy singiel

W czerwcu 1995 roku zespół wydał swój pierwszy kawałek zatytułowany „This Is a Call”.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Dave Grohl napisał go latem 1994 roku, kilka tygodni po tym, jak poślubił swoją długoletnią dziewczynę Jennifer Youngblood. Kawałek powstał podczas miesiąca miodowego pary. 

Piosenka nie doczekała się teledysku. 14 sierpnia 1995 Foo Fighters zagrał ją na żywo w show Davida Lettermana. Był to pierwszy występ zespołu w telewizji.

Tracklista:

 1.     This Is a Call
 2.     I'll Stick Around
 3.     Big Me
 4.     Alone + Easy Target
 5.     Good Grief
 6.     Floaty
 7.     Weenie Beenie
 8.     Oh, George
 9.     For All the Cows
 10.     X-Static
 11.     Wattershed
 12.     Exhausted

Dodajmy, że Foo Fighters zasłynął na całym świecie także dzięki takim kawałkom, jak „Learn to Fly”, „Times Like These”, „All My Life” czy „The Pretender”. Płyty „There Is Nothing Left to Lose” i „One by One” zgarnęły Grammy za najlepszy album rockowy.

Tymczasem pierwszy album grupy, który właśnie obchodzi swoje 20-lecie zajął 23. miejsce na liście Billboard 200.

Jak myślicie, który z kawałków z debiutanckiego albumu Foo Fighters zagra na koncercie w Polsce?

Małgorzata Wierzejewska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.