Aleja Freddiego Mercury'ego w Warszawie? Tego chcą polscy fani Queen

Aleksandra Degórska
04.03.2019 15:46
Aleja Freddiego Mercury'ego w Warszawie? Tego chcą polscy fani Queen Fot. Georges Amann / Le Desk

Wielbiciele grupy Queen zachęcają do podpisania się pod petycją, by w Warszawie należycie upamiętniono Freddiego Mercury'ego.

W związku z pojawieniem się filmu "Bohemian Rhapsody" zainteresowanie Queen oraz samym Freddiem Mercurym bardzo wzrosło. Produkcja ma już na swoim koncie wiele nagród - 2 Złote Globy, jak również 2 nagrody BAFTA oraz 4 Oscary. Również w Polsce produkcja cieszy się dużą popularnością - „Bohemian Rhapsody” wyprzedził „Kler” w polskim box office. Polscy fani postanowili zatem uczcić pamięć wybitnego wokalisty i stworzyli specjalną petycję.

Polscy fani Queen chcą aleję Freddiego Mercury'ego w Warszawie

Piotr Otrębski wraz z Polskim Fanklubem Queen wpadli na pomysł nadania imienia Freddiego Mercury’ego jednej z alejek parkowych w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie. W tym celu organizatorzy akcji muszą zebrać co najmniej 200 podpisów pełnoletnich osób, które mieszkają w Warszawie.

Petycja znajduje się w klubokawiarni Retrospekcja przy ul. Bednarskiej. W uzasadnieniu wniosku, który wpłynie do stołecznego Biura Geodezji i Katastru, widnieje następujące uzasadnienie:

Nazewnictwo warszawskie zna bowiem podobne przypadki upamiętnień zagranicznych muzyków – vide: ulica Johna Lennona, czy aleja George’a Harrisona. Freddie Mercury to postać, która nie ma odpowiednika w historii muzyki światowej. 27 lat po śmierci, Mercury ma status legendy i należy do najlepiej rozpoznawalnych artystów wszech czasów. Był autorem takich przebojów Queen jak ‚We Are The Champions’, ‚Bohemian Rhapsody’, ‚Crazy Little Thing Called Love’. Piosenki te mają wymiar wspólnotowy. Zawsze łączą, a nie dzielą. O tym, że Mercury był artystą najwyższej klasy niech świadczy fakt, że wspólnie z divą Montserat Caballé nagrał hymn letnich igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992). Uhonorowanie Mercury’ego będzie zarazem uhonorowaniem całego zespołu Queen i docenieniem jego niebagatelnego dorobku muzycznego. Gdyby nie okres PRL, zespół Queen z pewnością występowałby w Polsce w latach swojej największej świetności.

W uzasadnieniu podkreślono również, że gdyby nie okres PRL, Queen na pewno zagrałby w u nas w latach swojej największej świetności, a w XXI wieku zespół razem z Adamem Lambertem chętnie odwiedza nasz kraj.

Przeczytaj także

Organizatorzy akcji wyjaśnili, dlaczego wybrali akurat takie miejsce na upamiętnienie Freddie Mercury'ego:

Upamiętnienie Freddiego Mercury’ego w przestrzeni miejskiej Warszawy powinno być tak zlokalizowane, by mieć charakter miejscotwórczy. Z pewnością – z uwagi na ogromną globalną popularność postaci – stanowiłoby ono także atrakcję turystyczną. Przestrzeń ta powinna być miejscem spotkań o charakterze nieformalnym lub rekreacji. Uroczystość nadania imienia miejscu mogłaby być wielkim happeningiem z udziałem fanów z całego kraju. Taka inicjatywa z pewnością pozytywnie wpłynie na wizerunek Warszawy oraz jej atrakcyjność w oczach turystów. Proponujemy nazwanie imieniem Freddiego Mercury’ego wybranej alei w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Jest to przestrzeń zaprojektowana z myślą o wypoczynku, rekreacji, a także kulturze.

Oczywiście brane jest pod uwagę to, że Biuro Geodezji i Katastru zaproponuje inną lokalizację. Organizatorzy jak na razie namawiają warszawskich fanów Queen do podpisania petycji. Szczegóły akcji znajdziecie na stronie Queen.pl.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.