22.03.2019 14:33

Algorytm, który sam pisze muzykę, właśnie podpisał umowę płytową

Aplikacja Endel, która sama potrafi przygotować muzykę na podstawie twojego humoru, właśnie dołączyła do grupy muzycznej Warner. Nam przychodzi do głowy tylko jedno: czy to jest koniec świata?

Endel
foto: materiały prasowe/Endel.com

Algorytmy i matematyka w ostatnich latach znacznie zyskały na znaczeniu w świecie muzyki. W końcu większość playlist na Spotify bazuje na podstawie matematycznych wyliczeń, a czasami pojawienie się na danej liście odtwarzania może zaważyć na tym, czy twoja kariera się rozwija, czy też nie (przykładem niech będzie raper Sheck Wes, którego przebój "Mo Bamba" zdobył popularność 6 miesięcy po premierze, zdobywając prawie 400 milionów streamów w ciągu kilkudziesięciu tygodni). 

Endel - co to za aplikacja?

Kolejnym przykładem ogromnego rozwoju jest aplikacja Endel, która tworzy muzykę na podstawie wielu różnych czynników obecnych w naszym telefonie - apka sprawdza pogodę, nasz puls (jeżeli oczywiście mamy podłączony do urządzenia pulsometr), porę dnia, a także nasz codzienny cykl dobowy (tu wystarczy rzucić okiem na to, w jakich godzinach używamy naszych smartfonów - dla nocnych marków aplikacja przygotuje inną muzykę, niż dla rannych ptaszków). Po zapoznaniu się z tymi informacjami, Endel używa i dobiera odpowiednie sample, które następnie łączy w pełnoprawne utwory. Te zwykle nie trwają więcej, niż 3 minuty. 

Sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć, czy Twój związek się rozpadnie. I kiedy zbliża się kłótnia
Sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć, czy Twój związek się rozpadnie. I kiedy zbliża się kłótnia
Przeczytaj także Sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć, czy Twój związek się rozpadnie. I kiedy zbliża się kłótnia

"Twórczość" aplikacji można najlepiej opisać słowami "ambient do snu" - przynajmniej takie albumy zostały udostępnione na platformach streamingowych. Endel opublikował 5 albumów, a każdy z nich ma za zadanie uśpić nas w zależności od warunków atmosferycznych. Mamy zatem popołudniową drzemkę, bezchmurną noc, czy zamglony poranek. Wszystkie krążki znajdziecie m.in. na Spotify. 

Algorytm podpisał umowę z wytwórnią muzyczną

Teraz okazuje się, że usługami twórców aplikacji jest zainteresowana duża wytwórnia płytowa - jest nią Warner Music Group, które podpisało nawet umowę z marką Endel. Niestety szczegóły umowy nie są znane - pewne jest natomiast to, że w planach twórców aplikacji jest przygotowanie kolejnych serii krążków. Jedna z nich ma nosić nazwę "Focus", a druga "Relax" i mają pomagać nam w skupieniu i relaksowaniu się. 

Kamil Kacperski
Tagi: Rock News