15.06.2015 14:20

Alice in Chains był nieobecny w radiu przez głos Staleya

Jeden z największych wokalistów ery grunge'u i nie tylko, którego głos fascynuje. Okazuje się, że jednak nie wszystkich oczarował - zwłaszcza rozgłośnie radiowe w latach 90.

Alice in Chains był nieobecny w radiu przez głos Staleya
foto: kadr z wideo

Dave Jerden to producent zarówno płyty „Facelift”, jak i „Dirt” Alice in Chains. Twierdzi on, że materiał z debiutu zespołu nie był grany przez stacje radiowe, aż przez 9 miesięcy od premiery krążka, z racji, tego, że wokal Staleya nie podobał się właścicielom rozgłośni:

"

 Dostawaliśmy informacje od dyrektorów programowych, że głos Layne'a jest niewłaściwy. Królował wtedy Axl Rose, Dio i wszyscy inni wysoko śpiewający wokaliści. Ja zawsze lubiłem lekko bluesowe gardła. Powiedzieć, że głos Staleya, albo kogokolwiek innego, jest niewłaściwy, to coś zupełnie niedorzecznego. Jednak z takimi opiniami się spotkałem. "

Z czasem rozgłośnie ustąpiły, a w eterze zaczął się pojawiać utwór „Man In The Box”. Singiel okazał się być wielkim hitem. Przypomnijmy go sobie!

O tym jak doskonałym wokalistą był Staley, wie doskonale Jerry Cantrell, gitarzysta Alice in Chains:

"

To unikat, był jedyny w swoim rodzaju. Na każde pokolenie przypada zaledwie garstka takich osób. Wiele osób czuje ten ciężar emocji, jaki ten facet wniósł do muzyki i po dziś dzień czerpie z tego inspiracje. "

Dave Jerden z rozrzewnieniem wspomina czasy współpracy z Alice in Chains przy ich dwóch pierwszych płytach:

"

Za czasów debiutu zespół był bandą szaleńców, przy „Dirt” byli już bardziej pokorni. Jednak nagrywając pierwszy album spędzaliśmy znaczną cześć w Seattle na wspólnym imprezowaniu. "

Dziś już zespół nie ma takich problemów z dotarciem na fale radiowe, a wszyscy pracownicy rozgłośni pewnie tylko czekają, aż będą mogli puścić coś z nowej płyty Alice in Chains. Jak mówi Jerry Cantrell ma się ona ukazać 25 września 2015 roku, a jednym z zaproszonych gości, który nagrał swoje partie jest Chino Moreno z Deftones. 

Ciekawe jak będzie brzmieć kolejny album? Jedno jest pewnie - z pewnością nie będzie to black metal, ani kocia muzyka.

A Wy co sądzicie o wokalu Layne'a Staleya?

Robert Skowronski
Tagi: Rock News Alice In Chains