10.09.2018 11:32

Amerykańska poczta zaprezentowała znaczek z Johnem Lennonem

Nie lada gratkę przygotowała US Postal Service dla filatelistów-melomanów. Amerykańscy fani muzyki będą mogli przesyłać sobie Beatlesa!

Amerykańska poczta zaprezentowała znaczek z Johnem Lennonem
foto: AP/Associated Press/East News

Słynna fotografia Johna Lennona z 1974 roku, autorstwa Boba Gruena trafiła na okolicznościowy znaczek pocztowy, przygotowany przez amerykańską pocztę (United States Postal Service).

Znaczek stylizowany jest na okładkę albumu. Dostępny będzie w czterech wersjach kolorystycznych – pomarańczowej, różowej, fioletowej i błękitnej. Szesnaście znaczków składa się na okolicznościowy bloczek, który także stylizowany jest na okładkę płyty winylowej.

John Lennon trafił na znaczki pocztowe

Uroczysta prezentacja projektu znaczka odbyła się 7 września 2018 w Central Parku w Nowym Jorku. Wzięli w nim udział najbliżsi zmarłego w 1980 muzyka, jego żona Yoko Ono i syn Sean Lennon.

lennon znaczki

Sean skomentował ceremonię:

"

Wiem, że mój ojciec byłby podekscytowany, że został oficjalnie zaakceptowany na znaczek pocztowy. "

Były muzyk The Beatles sam był zapalonym filatelistą, a znaczki kolekcjonował od dzieciństwa. Jego zbiory podziwiać można w Smithsonian National Postal Museum (Narodowe Muzeum Pocztowe Smithsonian) w Nowym Jorku.

Znaczki pocztowe AC/DC

W Polsce na znaczki pocztowe znacznie częściej, niż gwiazdy rocka trafiają motywy religijne i patriotyczne, ale poczty krajów anglosaskich chętnie emitują znaczki z muzykami. W Wielkiej Brytanii można wysyłać listy między innymi z Pink Floyd i Davidem Bowiem. Z kolei australijska poczta wypuściła ostatnio serię znaczków z okładkami AC/DC, niestety, popełniła rażący dla fanów zespołu na Antypodach błąd – zamiast australijskich okładek, wykorzystała amerykańskie.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News John Lennon