Andrzej "Pudel" Bieniasz nie żyje. Gitarzysta i lider Pudelsów miał 67 lat

20.01.2021 10:44
Andrzej "Pudel" Bieniasz nie zyje Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Andrzej "Pudel" Bieniasz, współtwórca zespołów Düpą i Püdelsi nie żyje. Muzyk przegrał walkę z nowotworem.

Andrzej "Pudel" Bieniasz urodził się w Krakowie. Gitarzysta kompozytor i autor tekstów był liderem grupy Pudelsi. Jego piosenki pojawiły się w kilku polskich filmach i serialach.

Andrzej "Pudel" Bieniasz nie żyje

Artysta zmagał się z bardzo rzadkim nowotworem: chłoniakiem z komórek płaszcza. W listopadzie 2020 roku Pudel przeszedł serię chemioterapii oraz immunoterapii, które zakończyły się udanym przeszczepem szpiku. Muzyk prosił wtedy o pomoc w walce z chłoniakiem i wsparcie finansowe, które umożliwiłoby mu dalsze leczenie. Zorganizowano akcję charytatywną "Gramy dla Pudla", która miała na celu zebrać środki na pomoc w walce z nowotworem. Koncert odbył się 12 grudnia 2020 i można go było obejrzeć na YouTubie zespołu Pudelsi.

O śmierci legendarnego gitarzysty Pudelsów poinformowano na Facebooku zespołu:

Andrzej "Pudel" Bieniasz

W 1981 roku Andrzej "Pudel" Bieniasz  wraz z poetą Piotrem Markiem oraz Andrzejem Potoczkiem założyli zespół Düpą. Przez kilka lat przez formację przewinęło się wielu muzyków, m.in. Franz Dreadhunter, Artur Hajdasz, Marek Piekarczyk, Vitold Rek czy Jan Pilch. W 1985, po samobójczej śmierci Piotra Marka, pozostali muzycy utworzyli zespół Püdelsi.

W 1988 ukazał się debiutancki album kolejnego projektu Bieniasza, "Bela Pupa", firmowany jako Kora i Püdelsi. Na płycie śpiewali Kora i Maciej Maleńczuk, a grali na niej Bieniasz, Dreadhunter, Potoczek, Paweł Mąciwoda (Scorpions) i Maciej Biedrzycki.
W 2013 ukazał się album "Rege Kocia Muzyka – The Best of Püdelsi", na którym obok Piotra Forysia śpiewają wszyscy byli wokaliści zespołu: Kora, Maleńczuk, Goldberg, Miecznikowski oraz gościnnie Dario Litwińczuk, Dziun i sam Bieniasz. W 2017 roku Pudelsi wydali płytę "Püdelsi / Über Alles", dwa lata później Bieniasz ciężko zachorował.

Zobacz również: Jean-Pierre Bacri nie żyje. Wybitny francuski aktor miał 69 lat

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.