24.02.2015 16:09

Animowany Hendrix w ostatnim wywiadzie

Mamy dla Was niezwykłe wideo z kreskówkowym wizerunkiem Jimiego Hendriksa! Co powiedział muzyk w ostatnim wywiadzie na tydzień przed śmiercią?

Animowany Hendrix w ostatnim wywiadzie
foto: kadr z wideo

Rozmowa z Jimim Hendriksem, którą poprowadził brytyjski dziennikarz, Keith Altham, była zarejestrowana 11 września 1970 roku – dokładnie siedem dni przed śmiercią muzyka.

Jimi opowiedział o tym, czy jest usatysfakcjonowany swoją sytuacją finansową, o rozbijaniu sprzętu w trakcie koncertów, własnym image’u oraz wspominał, w jaki sposób widzi ówczesną muzykę. Obejrzyjcie i posłuchajcie!

Altham rozpoczął wywiad od pytania o to, czy Jimi jest usatysfakcjonowany swoimi dochodami i czy zarobił już wystarczająco wiele, by móc wygodnie żyć.

"

Nie sądzę. Nie tyle, ile bym chciał. To dlatego, że tak naprawdę wolałbym wstawać rano, przekręcać się na swoim łóżku i wpadać od razu do basenu. Dopływałbym do stołu śniadaniowego i pił sok pomarańczowy czy coś w tym stylu. Potem znów wskakiwałbym do wody i dobijał do łazienki, gdzie bym się golił. "

Dziennikarz stwierdził, że w takim razie Jimi chyba bardziej ceni sobie luksus, niż wygodę... Muzyk zaprzeczył, śmiejąc się.

"

Nie, to nie luksus. Myślałem raczej o czymś w rodzaju namiotu rozbitego nad górskim strumieniem. "

Hendrix zapytany o to, czy czuje się prekursorem muzyki psychodelicznej, odpowiedział tajemniczo...

"

Sposób w jaki tworzę muzykę, jest jak starcie między rzeczywistością a fantazją. Musisz użyć fantazji, by pokazać wiele różnych aspektów rzeczywistości. "

Muzyk wyznał, że nie lubi być szufladkowany, a także nienawidzi stawiania go w jednej określonej roli, jak na przykład gitarzysta czy kompozytor.

Co Jimi sądził o ówczesnej muzyce? Była dla niego „za ciężka”!

"

Dziś istnieje zbyt wiele ciężkich piosenek – muzyka staje się zbyt ciężka, niemal nie do zniesienia. "

Plik audio z nagraniem wywiadu ukazał się w ramach serii internetowej zatytułowanej Blank On Blank. Są to filmiki z animowanymi wersjami wywiadów wykopanych ze zbiorów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. To dzięki nim mogliśmy dowiedzieć się wcześniej na przykład o tym, że Lou Reed nigdy nie lubił zespołu The Beatles...

Magda Słomka
Tagi: Rock News Jimi Hendrix