06.02.2017 12:21

Anthony Kiedis: Gdy odnosisz sukces trudno ci jest tworzyć dobre utwory

„Artysta głodny jest o wiele bardziej płodny” cytując Kazika, a cierpienie to najlepsza wena. Tego samego zdania jest wokalista Red Hot Chili Peppers, który co nieco opowiedział na ten temat.

Anthony Kiedis: Gdy odnosisz sukces trudno ci jest tworzyć dobre utwory
foto: Lehtikuva / East News

Red Hot Chili Peppers ma podniesioną poprzeczkę bardzo wysoko i zapewne zespół był świadomy tworząc materiał na „The Getaway”, że byle czego nie może wydać. Anthony Kiedis jednak zdaje sobie sprawę, że z biegiem lat tworzenie hitów robi się coraz trudniejszym zadaniem, bo sukces mimo wszystko oddziałuje na komponowaną przez artystę muzykę.

Potwierdza się zatem stwierdzenie, że głodny i nieszczęśliwy twórca ma więcej do powiedzenia niż syty i bogaty człowiek:

"

Stworzenie dobrego utworu zawsze jest trudne... Ilość numerów, które wcześniej stworzyłeś nie przeszkadza ci w napisaniu kolejnego dobrego numeru. Jednak zmiany w twoim życiu związane z tym, że osiągnąłeś sukces definitywnie staną ci na drodze i zahamują twój progres w tworzeniu dobrych utworów. "

Do takiego smutnego wniosku doszedł muzyk patrząc na swoją karierę:

"

Odnoszę wrażenie, że im bardziej oddalam się od ulic, bójek i od swoich początków tym trudniej jest tworzyć muzykę, bo życie staje się zbyt łatwe i wygodne... Gdy walka się kończy, nie masz szczęścia w pisaniu dobrych utworów. Mogę podać kilkaset przykładów świetnych twórców, którzy gdy wzbogacili się, stali się wygodni, odnieśli sukces i wtedy wszystko się zmieniło. "

Trudne życie powoduje, że artysta chce się wyrwać z tego stanu i to właśnie sztuka pozwala mu na tę ucieczkę. Twórcy chcą odnieść sukces, żeby zdystansować się od cierpienia i walki, którą muszą prowadzić.

Anthony Kiedis pod koniec swojego wywodu jednak stwierdził, że nie wszyscy artyści byli skazani początkowo na kiepskie życie, które zainspirowało ich do tego, aby zająć się muzyką. Jednak mimo wszystko inne równie negatywne uczucia są dla nich inspiracją:

"

Istnieją ludzie, których to ominęło, ale jest niewiele takich osób. Dzięki Bogu są takie negatywne zjawiska, jak złamane serce czy inne straty, które rozpalają w człowieku ogień. "

Podzielacie zdanie wokalisty Red Hot Chili Peppers?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Red Hot Chili Peppers Anthony Kiedis