04.01.2016 12:13

Anthrax pokazał jak „zionąć błyskawicami”

Grupa Scotta Iana zaprezentowała kolejny kawałek ze swojej 11. płyty. Posłuchajcie jak brzmi „Breathing Lightning”.

Anthrax pokazał jak „zionąć błyskawicami”
foto: kadr z wideo

Jak przyznają sami muzycy, utwór jest jednym z bardziej przystępnych fragmentów albumu „For All Kings”. Kompozycję rozpoczyna delikatne intro, po którym brzmienie narasta aż do chwytliwego refrenu. Zdaniem basisty Franka Bello to jeden z najlepszych utworów w historii Anthrax i nie można przestać go nucić.

Oto „Breathing Lightning” w pełnej okazałości:

Scott Ian przyznał, że do tekstu singla zainspirował go ponownie Stephen King. Pisarz odegrał ogromną rolę w życiu muzyka.

"

Gdybym miał wybrać jedną rzecz, którą kocham najbardziej w jego dorobku, byłby to cykl „Mroczna wieża”, bo to aż siedem książek, więc wcale nie musiałbym wybierać jednej. Postać Rolanda chodzi za mną od lat. Wróciłem teraz do niego po „Spreading the Disease”. „Zionięcie błyskawicami” to oczywiście metafora strzelania. "

Pełnej wypowiedzi muzyków na temat nowego utworu posłuchacie w nagraniu poniżej:

Utwór promuje 11. album Anthrax, który ukaże się 26 lutego 2016 roku. „For All Kings” będzie pierwszą płytą nagraną z udziałem gitarzysty Jona Donaisa, który zastąpił Roba Caggiano. Krążek dostępny jest w edycji limitowanej ze specjalną talią kart. Wcześniej mieliśmy już okazję posłuchać pochodzącego z niego utworu „Evil Twin”.

Black Sabbath zbudował, Nirvana zniszczyła

Gitarzysta Scott Ian wypowiedział się niedawno o początkach heavy metalu. Według niego wszystko zaczęło się od Black Sabbath, a Tony Iommi skomponował każdy riff, jaki był do skomponowania. Potem były już tylko pochodne jego twórczości.

"

Byli ci goście żyjący w Birmingham, naprawdę przygnębiającym powojennym miasteczku fabrycznym. To wszystko tak do siebie pasuje, że nagle zaczęli tworzyć takie mroczne, ciężkie dźwięki. Jak dla mnie, pierwsze trzy czy cztery albumy Black Sabbath to wzór dla całego heavy metalu. "

Ian skrytykował też zespoły, które w latach 80. i 90. były promowane w MTV i wrzucane do jednej szufladki razem z Anthrax czy Metallicą, tak naprawdę nie miały jednak nic wspólnego z metalem. Muzyk ma tu na myśli nie tylko Poison i Ratt, lecz także Nirvanę czy Pearl Jam.

"

Musieliśmy wszystkich przekonywać, że nie mamy z nimi nic wspólnego. Nie wyglądamy jak oni, nie piszemy popowych piosenek. Radio nas nie grało, nie ubieraliśmy się jak moja ciotka. Potem pojawił się jeszcze grunge ze swoimi brudnymi t-shirtami i jeansami, który zniszczył całą scenę „sierściuchów”. "

Jak Wam się podoba „Breathing Lightning”?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Anthrax