06.02.2016 12:32

Anthrax pozwany na milion dolarów za brzydki sweter

Ten przypadek może nieco ostudzić zapał zespołów metalowych do tworzenia kiczowatych ubiorów na święta...

Anthrax pozwany na milion dolarów za brzydki sweter
foto: Cortesia / East News + Bóg Pejnta

Brzydkie swetry - urocza tradycja, którą od kilku lat kultywują najwięksi. Któż nie chciałby mieć gustownego inaczej zimowego ubrania w czaszki i pentagramy od Slayera, odwołującego się do głębokiej symboliki zespołu swetra Toola czy istnego arcydzieła z Ozzym-Grinchem.

Do naszych ulubionych wzorów należał ten od Anthrax - przeznaczony nie tyle na tradycyjne święta Bożego Narodzenia, co spersonalizowany pod żydowską Chanukę. Niestety, w świetle ostatnich wydarzeń okazuje się, że ten majstersztyk brzydoty może być bezwstydnym plagiatem...

Niejaki Aaron Cummins zarzucił zespołowi, że identyczny wzór swetra zastrzegł jeszcze w 2013 roku w amerykańskim urzędzie. Swój ubiór - łudząco podobny do tego oferowanego przez Anthrax, tyle że bez logo kapeli - sprzedawał za pośrednictwem własnej firmy w Detroit.

Cummins pozwał zarówno zespół, jak i sklep internetowy Rockabilia, sprzedający problematyczny sweter od listopada 2015 roku w limitowanej edycji za niecałe 30 dolarów. Mimo obecnych zawirowań, kiczowate ubranie wciąż można nabyć, a sprzedawcy są zszokowani całą sytuacją.

"

To pierwszy raz, kiedy mamy tego typu problem. Kwestie prawne i upewnienie się, że nie zostały naruszone żadne prawa autorskie, to sprawa firm, od których kupujemy gadżety. "

Przedstawiciele Rockabilii zapowiedzieli wyjaśnienie sytuacji z producentem, natomiast nikt z obozu Anthrax nie zabrał jeszcze głosu. Sprawa może okazać się poważna, ponieważ Aaron Cummins domaga się przynajmniej miliona dolarów za wyrządzone krzywdy. Żąda również natychmiastowego wycofania ze sprzedaży wszelkich gadżetów korzystających z jego motywu graficznego.

Chyba nikt nie spodziewał się, że biznes kiczowatych swetrów może spowodować tak poważne konsekwencje prawne. To raczej nie jest rozgłos, jakiego Anthrax potrzebowałby w przeddzień premiery swojej 11. płyty zatytułowanej „For All Kings”. Może zespół po prostu zasugerował się nazwą promującego ją singla i chciał stworzyć odzieżowego „złego bliźniaka”...

Lubicie brzydkie metalowe swetry?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Anthrax