12.04.2019 13:15

Apple Music usunął piosenkę chińskiej gwiazdy, bo nawiązuje do krwawych protestów z 1989 roku

Chińscy użytkownicy Apple Music nie znajdą już w serwisie utworu chińskiej gwiazdy muzyki pop. Wszystko z powodu 30. rocznicy protestów na placu Tiananmen.

Apple Music
foto: shutterstock.com

Jak podaje Hong Kong Free Press, w Chinach w Apple Music nie znajdziemy już piosenki słynnej gwiazdy pop ze względu na to, że utwór nawiązuje do krwawych wydarzeń z 1989. Jacky Cheung stworzył kompozycję "The Path of Man" dotyczącą protestów na placu Tiananmen w Pekinie. Utwór zniknął również z platformy QQ Music.

Apple Music usunął piosenkę chińskiej gwiazdy, bo nawiązuje do krwawych protestów z 1989 roku

Działacze na rzecz praw człowieka są niezadowoleni, że piosenka została usunięta z serwisów. Stało się to dokładnie w 30. rocznicę tragicznych wydarzeń. Protesty z 1989 roku są tematem tabu w Chinach i nie można komentować publicznie tej sprawy.

W kwietniu 1989 roku studenci zaczęli protestować domagając się demokratyzacji, jak również zwrócono uwagę na problem korupcji oraz brak rozwoju gospodarczego. Protesty zostały krwawo stłumione, a rząd chiński twierdzi, że zginęło wówczas 241 osób, co mija się z prawdą, bo Chiński Czerwony Krzyż podaje liczbę 2600 obywateli.

świnka Peppa
świnka Peppa
Przeczytaj także Świnka Peppa zbanowana w Chinach za gangsterkę

Piosenka Jacky'ego Cheunga pojawiła się w filmie "A Chinese Ghost Story II" i wokalista wyznał w wywiadzie dla BBC, że chciał w utworze przemycić wątek związany z protestami. Kawałek nadal znajdziemy w Apple Music w Hongkongu, Tajwanie i Ameryce Północnej.

Chiny zbanowały używanie w internecie litery N
Chiny zbanowały używanie w internecie litery N
Przeczytaj także Chiny zbanowały używanie w internecie litery „N”

Co ciekawe, chińscy użytkownicy Apple Music zauważyli, ze w ostatnim czasie z serwisu zniknęły piosenki innych prodemokratycznych artystów, takich jak Anthony Wong czy Denise Ho, którzy w 2014 poparli parasolkową rewolucję w Hongkongu. Protestowano wówczas z powodu niedemokratycznych wyborów.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News