Apple Music usunął piosenkę chińskiej gwiazdy, bo nawiązuje do krwawych protestów z 1989 roku

Aleksandra Degórska
12.04.2019 13:15
Apple Music usunął piosenkę chińskiej gwiazdy, bo nawiązuje do krwawych protestów z 1989 roku Fot. shutterstock.com

Chińscy użytkownicy Apple Music nie znajdą już w serwisie utworu chińskiej gwiazdy muzyki pop. Wszystko z powodu 30. rocznicy protestów na placu Tiananmen.

Jak podaje Hong Kong Free Press, w Chinach w Apple Music nie znajdziemy już piosenki słynnej gwiazdy pop ze względu na to, że utwór nawiązuje do krwawych wydarzeń z 1989. Jacky Cheung stworzył kompozycję "The Path of Man" dotyczącą protestów na placu Tiananmen w Pekinie. Utwór zniknął również z platformy QQ Music.

Apple Music usunął piosenkę chińskiej gwiazdy, bo nawiązuje do krwawych protestów z 1989 roku

Działacze na rzecz praw człowieka są niezadowoleni, że piosenka została usunięta z serwisów. Stało się to dokładnie w 30. rocznicę tragicznych wydarzeń. Protesty z 1989 roku są tematem tabu w Chinach i nie można komentować publicznie tej sprawy.

W kwietniu 1989 roku studenci zaczęli protestować domagając się demokratyzacji, jak również zwrócono uwagę na problem korupcji oraz brak rozwoju gospodarczego. Protesty zostały krwawo stłumione, a rząd chiński twierdzi, że zginęło wówczas 241 osób, co mija się z prawdą, bo Chiński Czerwony Krzyż podaje liczbę 2600 obywateli.

Przeczytaj także

Piosenka Jacky'ego Cheunga pojawiła się w filmie "A Chinese Ghost Story II" i wokalista wyznał w wywiadzie dla BBC, że chciał w utworze przemycić wątek związany z protestami. Kawałek nadal znajdziemy w Apple Music w Hongkongu, Tajwanie i Ameryce Północnej.

Przeczytaj także

Co ciekawe, chińscy użytkownicy Apple Music zauważyli, ze w ostatnim czasie z serwisu zniknęły piosenki innych prodemokratycznych artystów, takich jak Anthony Wong czy Denise Ho, którzy w 2014 poparli parasolkową rewolucję w Hongkongu. Protestowano wówczas z powodu niedemokratycznych wyborów.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.