18.05.2015 13:09

Artyści oddają hołd B.B. Kingowi

14 maja 2015 roku w wieku 89 lat odszedł B.B. King, legenda bluesa. Wyrazy uznania dla twórczości Mistrza złożyli znani artyści, aktorzy, a nawet sam prezydent Barack Obama.

Artyści oddają hołd B.B. Kingowi
foto: East News

Powodem śmierci B.B. Kinga była zaawansowana cukrzyca typu 2, z którą zmagał się od 35 lat. Gdy tylko świat obiegła tragiczna wieść o odejściu muzyka nie trzeba było długo czekać na reakcje ze strony ludzi showbiznesu. Swoim żalem i smutkiem dzielili się w mediach społecznościowych m.in. znani gitarzyści:

slash
joe-bonamassa
joe-perry
tom-morello
lenny-kravitz

Eric Clapton, który wydał w 2000 roku z B.B. Kingiem płytę „Riding with the King", nagrał na jego cześć krótką przemowę, w której mówi:

"

Chcę podziękować mu za całą inspirację i wsparcie, które ofiarował mi jako gitarzysta przez te wszystkie lata. Dziękuję mu też za naszą przyjaźń, którą wspólnie ceniliśmy. "

Osoba B.B. Kinga i jego dziedzictwo przez całe dekady trafiały nie tylko do serc rockowych i bluesowych muzyków, ale także do wykonawców popowych, również tych tworzących obecnie. Stąd pojawiły się żegnające Króla posty od największych gwiazd głównego nurtu.

timberlake
kelly-clarkson

Nie tylko gwiazdy estrady nie szczędziły ciepłych słów pod adresem artysty. Swój wielki ból wyraziły również osoby związane z kinowym ekranem m.in. Chris Rock i Samuel L. Jackson.

chris-rock
samuel-l-jackson

Hołd dla B.B. Kinga złożył również Barack Obama. Prezydent Stanów Zjednoczonych miał okazję wysłuchać koncertu bluesowego Króla podczas jego wizyty w Białym Domu w lutym 2012 roku, przy okazji tego wydarzenia mówił:

"

Są dni w prezydenckim życiu, że ma się ochotę po prostu wyjść na spacer albo udać się na przejażdżkę samochodem, ale nie można tego zrobić. Jednak są też noce, kiedy gościsz u siebie B.B. Kinga i słuchasz jego koncertu. "

Prezydent na fanpage'u Białego Domu opublikował obszerną wiadomość, w której pisze m.in. o tym, że blues stracił króla, zaś Ameryka swoją legendę:

obama

Zespół U2 przebywający w trasie koncertowej „Innocence + Experience Tour", podczas koncertu w Vancouver 15 maja 2015, czyli na dzień po śmierci B.B. Kinga, zagrał specjalny utwór. W przerwie od stałej setlisty grupy, zabrzmiały dźwięki „When Love Comes to Town" - kompozycji, którą zespół napisał wraz z ze zmarłym gitarzystą w 1988 roku. Piosenka nie była grana na żywo od 23 lat.

A Wy co byście chcieli przekazać zmarłemu Mistrzowi?

Robert Skowronski
Tagi: Rock News B.B. King