23.07.2018 16:24

Astronauta wystąpił z zespołem Kraftwerk. Swoją partię zagrał na pokładzie stacji kosmicznej

Niemiecki astronauta Alexander Gerst wykonał „Spacelab”, ze swoimi słynnymi rodakami łącząc się… z kosmosu.

Astronauta wystąpił z zespołem Kraftwerk. Swoją partię zagrał na pokładzie stacji kosmicznej
foto: kadr z wideo

Kraftwerk w jedyny w swoim rodzaju sposób łączy muzykę z nowoczesną technologią. Specjalnością tego zespołu zawsze była zdumiewająca prezentacja sceniczna – od grania muzyki na kalkulatorze po tworzenie robotów, będących alter ego muzyków. Dla wyobraźni innowatorów z Dusseldorfu nie istnieją żadne granice. Nie stanowi jej także granica atmosfery.

Podczas koncertu Kraftwerk w Stuttgarcie, w ramach Jazz Open Festival 21 lipca 2018, zespół wykonał utwór „Spacelab” z albumu „Die Mensch-Maschine” z 1978 roku ze specjalnym gościem. Tym razem nie był to robot, a jak najbardziej żywa istota ludzka. Z tym, że przebywająca 400 kilometrów od Ziemi.

Kraftwerk zagrał z astronautą

Zespół połączył się satelitarnie z Alexandrem Gerstem, niemieckim astronautą pracującym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Gerst, jak sam siebie przedstawił, „jedna z tylko sześciu osób w kosmosie”, zaprezentował swoje muzyczne talenty, grając na specjalnym tablecie z zainstalowanym wirtualnym syntezatorem. Zobaczcie sami:

Swój występ astronauta poprzedził interesującą przemową:

"

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to Człowiek-Maszyna, najbardziej złożone i wartościowe urządzenie, jakie zbudowała kiedykolwiek ludzkość. Tutaj, w Europejskim Laboratorium Kolumba, następcy Spacelab, Europejska Agencja Kosmiczna wykonuje badania, które przysłużą się codziennemu życiu na Ziemi. Ponad 100 różnych narodów pracuje tutaj razem w pokoju i osiąga rzeczy, których nigdy nie osiągnąłby żaden pojedynczy naród. Na pokładzie stacji rozwijamy technologie, które przekraczają nasze obecne horyzonty i przygotowują grunt pod wysłanie innych gatunków w kosmos, na Księżyc i Marsa. "

Utwory rockowe o kosmosie

Kosmos i jego tajemnice fascynują ludzkość od samych jej początków. Niejednokrotnie inspirowały również muzyków rockowych. Piosenki z kosmosem w tle nagrali m.in. The Police, Pink Floyd i Muse, a o locie w kosmos chociażby David Bowie, Black Sabbath i Queen.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Kraftwerk