Autoportret Johna Lennona jako Hitlera sprzedano za 54 tysiące dolarów
Maciej Koprowicz
23.04.2018 14:08
Autoportret Johna Lennona jako Hitlera sprzedano za 54 tysiące dolarów Fot. ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS

Artysta znany z pacyfistycznych poglądów swego czasu pozwolił sobie na dość dwuznaczną autoironię. Narysowany w kilka minut humorystyczny obrazek po wielu latach stał się bardzo cennym obiektem kolekcjonerskim.

Muzycy rockowi z reguły są pacyfistami, co jest spadkiem po wspaniałych latach 60. i erze hipisowskiej. Wśród głosów nawołujących do rozbrojenia i porzucenia rozwiązań siłowych w polityce międzynarodowej zawsze słyszało się wielu rockmanów.

Najsłynniejszym muzykiem, kojarzonym z postawą pacyfistyczną jest John Lennon. Takie jego solowe piosenki, jak „Give Peace A Chance”, „Happy X-Mas (War Is Over)” czy wreszcie słynna „Imagine” były i nadal są nieformalnymi hymnami ludzi, którzy marzą o tym, by na świecie zapanował powszechny pokój.

Były członek The Beatles jest zatem chyba ostatnią osobą, którą można by porównać do Adolfa Hitlera, przywódcy niemieckiej III Rzeszy, który przyczynił się do śmierci milionów ludzi. Może dlatego właśnie John przewrotnie narysował siebie samego w pozie Führera.

John Lennon jako Adolf Hitler na autoportrecie

Utrzymany w tonie czarnego humoru autoportret John narysował na zwykłej kartce z zeszytu w późnych latach 50., gdy chodził do szkoły artystycznej Liverpool College Of Art. Na rysunku widzimy młodego Lennona pozdrawiającego z trybuny swoich zwolenników, czemu towarzyszą okrzyki „Heil John”. Inny z zachowanych rysunków przedstawia orła, przypominającego ptaki wykorzystywane w nazistowskiej ikonografii – w miejscu swastyki znajduje się monogram JAL.

Jak poinformował portal Page Six, pierwszy z tych rysunków, z Johnem w pozie Hitlera, sprzedano na aukcji za 54 tysiące dolarów. Cena nie może dziwić – wszelkie pamiątki związane z jednym z najsłynniejszych muzyków świata dla kolekcjonerów są warte każdej kwoty.

Lennon był artystą wszechstronnym – pasję plastyczną dzielił na równi z muzyczną. Czasem ozdabiał swoimi pracami swoje albumy – na okładkę solowej płyty „Walls Of Bridges” z 1974 trafiły różne rysunki Johna z dzieciństwa.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.