04.04.2018 14:04

Badacze udowodnili, że wieloryby potrafią... śpiewać

Walenie grenlandzkie lubią sobie pośpiewać i ich melodie nigdy się nie powtarzają. 

Wieloryb, który śpiewa
foto: materiały prasowe

Mamy namacalne dowody na to, że mopsy, koty czy papugi kochają mocne brzmienia i uprawiają headbanging. Zwierzaki mają słabość do dobrych melodii, ale czy ktoś mógł się spodziewać, że również wieloryby lubią sobie czasem pomuzykować?

W okresie od 2010 do 2014 roku badacze nagrali 184 ścieżek z dźwiękami wydawanymi przez walenie grenlandzkie, gdy pływały pod lodem prze wschodnim wybrzeżu Grenlandii. Każde z tych nagrań mocno od siebie się różni i co ciekawe wieloryby „wyśpiewywały” je cały czas bez przerwy.

Wieloryby lubią sobie „pośpiewać”

Oczywiście „prawdziwe” śpiewanie przypominające nasze nie jest cechą wielorybów, chociaż powszechnie stosuje się określenie „piosenek wielorybów”. Jedynym wielorybem, który posiada takie umiejętności jest humbak, który wytwarza melodie, które zmieniają się każdej wiosny.

Naukowcy sądzili, że wieloryby grenlandzkie działają podobnie, ale wcale tak nie jest, o czym wspomniała Kate Stafford z University of Washington:

"

Jeżeli piosenka humbaka to muzyka klasyczna, to walenie grenlandzkie wykonują jazz. Brzmienie jest nowatorskie, patrząc na dane z 4 zimowych sezonów żadne utwory nie powtórzyły się, co więcej każdy nowy sezon to nowe piosenki. "

Ta sama grupa naukowców udowodniła w 2012 roku, że wieloryby lubią sobie „pośpiewać”.

Muzyczne badania naukowe

Badacze coraz częściej zerkają na muzyczne środowisko. Pewni naukowcy wykazali zatem, że metal uspokaja, zaś fani heavymetalu najrzadziej zdradzają. Co więcej fani Queen są bardziej empatyczni w porównaniu do wielbicieli Metalliki. Jeżeli natomiast chcesz być szczęśliwy i żyć dłużej, musisz często chodzić na koncert.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele