14.01.2019 16:42

Badania dowodzą, że metalowcy są mądrzejsi, niż głosi stereotyp

Stereotypowy metalowiec to agresywny, niezbyt mądry, nieco aspołeczny długowłosy mężczyzna w ramonesce. Najnowsze badania wykazały, że prawda jest zupełnie inna, a słuchacze metalu są bardzo inteligentni. 

Koncert
foto: shutterstock.com

Na portalu thegauntlet.com opublikowano badania dotyczące subkultury metalowców. Specjaliści zbadali związek między inteligencją, a słuchaniem ciężkiej muzyki. Ich wyniki mogą niektórych zaskoczyć.

Metalowcy są mądrzejsi, niż głosi stereotyp

Statystyki dowodzą, że metalowcy są mądrzejsi i bardziej rozwinięci emocjonalnie od słuchaczy innych gatunków. Co więcej, mają większe szanse na sukces zawodowy i prowadzenie własnej działalności.

Metal jest jedną z najbardziej skomplikowanych form muzycznych, jakie istnieją. W przeciwieństwie do innych popularnych gatunków, metal czerpie z wielu źródeł. Jest to mieszanka muzyki poważnej, folku, rock and rolla i wielu innych muzycznych tradycji. Opiera się na wirtuozerii instrumentalnej o ogromnym zabarwieniu emocjonalnym i wysoce ekspresyjnych tekstach. Metal jest jak kilka języków muzycznych nałożonych na siebie, co skutkuje jedną z najbardziej złożonych form współczesnego grania.

<< Zobacz też: Muzyka rockowa skutecznym lekarstwem na bezsenność>>

Badacze ustalili, że metalowcy należą do najbardziej świadomych, wybrednych i wymagających krytyków muzycznych. Oczekują od swoich ulubionych artystów niezwykle wysokiego poziomu. Mit, że słuchaczom metalu wystarcza w muzyce brzęczenie i charczenie to bzdura.

Nowe badania łączą słuchanie metalu z wysoką inteligencją. Wielu respondentów przyznało, że wybiera metal, ponieważ muzyka popularna porusza zbyt proste tematy i nie stanowi intelektualnego wyzwania. Statystycznie ponad jedna trzecia ankietowanych, która wymienia metal w swoich 5 ulubionych gatunkach, jest uzdolniona i posiada wyższe wykształcenie.

<<Zobacz też: Badania wykazały, że metalowcy często piją alkohol na koncertach>>

Co ciekawe, muzyka metalowa nie wywołuje zniechęcenia i złości. Jest odwrotnie. Badania mówią, że słuchacze muzyki ekstremalnej lepiej radzą sobie z negatywnymi emocjami i częściej mają lepsze samopoczucie. Są inteligentniejsi emocjonalnie i często o wiele bardziej spokojni niż reszta populacji.

Ponadto z badań z 2018 roku przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Europie wynika, że grupa fanów metalu jest bardzo różnorodna i tolerancyjna. Obejmuje wiele pokoleń, kultur, religii i orientacji seksualnych. Zrozumienie i akceptacja przekłada się również na bezpieczeństwo podczas metalowych koncertów i festiwali, gdzie ludzie dbają o siebie nawzajem. 

<<Zobacz też: Według badań religijni ludzie nie słuchają metalu>>

Joanna Chojnacka
Tagi: Duperele