11.04.2019 15:57

Badania dowodzą, że muzyka pomaga w leczeniu Alzheimera i demencji

Jedne z najnowszych badań wykazały, że słuchanie muzyki stymuluje mózg w sposób, który może być korzystny między innymi dla pacjentów z chorobą Alzheimera.

Muzyka
foto: pixabay.com/bogitw

Koncerty to świetny sposób na spędzenie czasu w gronie znajomych, a słuchanie muzyki w domu wielu osobom urozmaica chociażby nudne czynności takie jak odkurzanie, prasowanie czy zmywanie naczyń. Jednak badania wykazują, że oprócz rozrywkowej funkcji naszych ulubionych dźwięków, muzyka może też być np. skutecznym sposobem na bezsenność. Z kolei ostatnie badania naukowców z Utah wykazały, że śpiewanie i słuchanie muzyki pomaga osobom chorym na Alzheimera.

Słuchanie muzyki negatywnie wpływa na kreatywność
Słuchanie muzyki negatywnie wpływa na kreatywność
Przeczytaj także Muzyka negatywnie wpływa na kreatywność. Tak wynika z najnowszych badań

Muzyka pomaga w leczeniu Alzheimera i demencji

Firma Musical Health Technologies założona w 2012 roku zajmuje się opracowywaniem produktów, które mają pomagać w leczeniu Alzheimera i demencji. W oparciu o rosnącą liczbę dowodów naukowych zaczęli w tym celu wykorzystywać muzykę . Właściciel firmy, muzykoterapeuta Andy Tubman twierdzi:

"

Aby móc wykonać piosenkę, musisz wykorzystać do tego cały mózg. "

Dzięki badaniom, firma Tubmana koncentruje się na wykorzystaniu muzyki, aby stymulować mózg w sposób, który będzie dobry dla pacjentów cierpiących chociażby na Alzheimera. W 2018 roku na Uniwersytecie Utah Health przeprowadzono ciekawe badanie na chorych. Puszczono im znajomą muzykę i odnotowano aktywność obszarów mózgu odpowiadających za pamięć, których skuteczność maleje wraz z postępem choroby. Autor badania dr Jeff Anderson podkreśla:

"

Mogą to być dla nas drzwi, które pomogą nam dotrzeć do pacjentów z Alzheimerem. Teraz wiemy, że istnieje część mózgu, która pomimo rozwoju choroby jeszcze długo poprawnie funkcjonuje. "

Anderson wyjaśnia również, że muzyka nie jest lekarstwem i nie zatrzymuje przebiegu choroby. Jednak kontakt z chorymi przez muzykę zdecydowanie poprawia ich jakość życia i może złagodzić długofalowe skutki Alzheimera.

Sprawdź: >>Metalowcy są o wiele bardziej lojalni niż słuchacze popu<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Duperele