28.06.2018 14:32

Badania pokazały, ile zarabiają amerykańscy muzycy. Wcale nie są to duże kwoty

Myśleliście, że artyści śpią na pieniądzach? Otóż życie muzyków nie wygląda tak kolorowo.

Rockowy muzyk
foto: shutterstock.com

Patrząc na największe gwiazdy muzyki można odnieść wrażenie, że wypłatę dostają w sztabkach złota, jeżdżą najdroższymi limuzynami, śniadanie zaczynają od szampana, a kolację kończą na kawiorze. Jednak na takie luksusy mogą sobie pozwolić naprawdę grube ryby, ci którzy nie są na szczycie nie mają takiej dobrej sytuacji i ledwo wiążą koniec z końcem.

Music Industry Research Association we współpracy z MusiCares i Uniwersytetem Princeton postanowili zapytać amerykańskich muzyków o ich zarobki. Przepytano 1 227 osób, które wyznały, że nie zarabiają zbyt wiele.

Ile średnio zarabiają amerykańscy muzycy?

Statystycznie w 2017 roku muzyk zarobił 35 tysięcy dolarów, przy czym ponad 21 tysięcy dolarów pochodzi za przedsięwzięcia bezpośrednio związane z muzyką. Wynika zatem z tego, że miesięcznie muzyk zarabia 1 775 dolarów. Nic zatem dziwnego, że 61% badanych twierdzi, że nie jest w stanie utrzymać się z samej muzyki.

Okazuje się, że ta sytuacja nie zmienia się zbyt mocno na przestrzeni lat, bowiem przytoczono wyniki badań American Community Survey, który wykazał się w latach 2012-2016 muzycy zarabiali od 20 do 25 tysięcy dolarów.

Raport MIRA pokazał również, że najwięcej pieniędzy muzycy dostają za koncerty:

"

81% muzyków w 2017 roku zarobiło najwięcej na koncertach i to one stanowią 42% dochodu artystów. "

Tym samym potwierdzają się słowa artystów, którzy twierdzą, że utrzymują się tylko z występów oraz sprzedaży gadżetów na koncertach. Muzycy są niezadowoleni również, że serwisy streamingowe nie wypłacają odpowiednich kwot artystom.

Trent Reznor uważa, że YouTube wzbogacił się udostępniając darmowy i kradziony materiał wideo, przy czym artysta nie dostaje zupełnie nic. Przykładem może być chociażby Phil Collen, który wyznał, że za milion odtworzeń utworu otrzymuje... 12 funtów. To na pewno nie wpływa korzystnie na sytuację finansową muzyków.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News