27.09.2018 11:37

Badania wykazały, że metalowcy są jak rdzenni mieszkańcy Nowej Gwinei

Zaskoczeni? Według jednej badaczki metalowcy zachowują się w moshpicie podobnie jak Papuasi.

Metalowcy na festiwalu muzycznym
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Lindsay Bishop z University College London postanowiła przyjrzeć się bliżej metalowcom. Doszła ona do wniosków, że zachowania w moshpicie są bardzo bliskie rytuałom, które prowadzone są przez lokalne plemiona w lasach deszczowych w Papui-Nowej Gwinei od 40 000 lat.

Metalowcy są podobni do Papuasów

Bishop spędziła 3 lata wśród metalowców jeżdżąc w trasy z takimi zespołami, jak m.in. Fear Factory, 3Teeth czy Mortiis i przepytywała tysiące fanów. Na podstawie tego, badaczka wywnioskowała, że za sprawą niepisanych zasad w moshpicie i sposobu w jaki te zasady są przekazywane z pokolenia na pokolenie, metalowcy są podobni do Papuasów:

"

Pani Bishop dowiedziała się, że starsze pokolenie fanów metalu przekazuje dalej konwenanse i zachowania związane z moshpitem nowym członkom i młodszym pokoleniom. Twierdzi, że w ten sposób gwarantowany jest „kontrolowany chaos”, włącznie ze zrozumieniem, że moshpit nie jest walką, a sposobem na rozładowanie napięcia. Niepisaną zasadą jest to, że dołączenie do moszpitu jest dobrowolne, a tych, którzy się przewrócą do razu trzeba podnieść. "

Co więcej badaczka zauważyła podobieństwa w postrzeganiu z zewnątrz obu kultur za brutalne. Metalowcy lubią kupować gadżety i również w tym zachowaniu Bishop zauważyła podobieństwa do Papuasów, którzy przekazują różne figurki i inne obiekty z pokolenia na pokolenie. 

"

Konwencja kultury Papuasów dotycząca przekazywania sobie obiektów przypominających miniowe wydarzenia są równoległe z tym, co robią metalowcy - zbierają koszulki z koncertów, czy pamiątki jak np. pałeczki perkusisty rzucone ze sceny podczas występu. "

Muzyczne badania naukowców

Badacze coraz częściej interesują się muzycznymi społecznościami, a wyniki niektórych badań są naprawdę zaskakujące. Wystarczy wymienić wniosek Mikrobiolog Dr. Allison Cottell, która stwierdziła, że na festiwalowych opaskach jest 20 razy więcej bakterii niż na ubraniach.

Inne badania natomiast wykazały, że metal uspokaja, zaś fani heavymetalu najrzadziej zdradzają. Co więcej fani Queen są bardziej empatyczni w porównaniu do chociażby wielbicieli Metalliki. Naukowcy udowodnili również, że częste chodzenie na koncerty uszczęśliwia.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele