17.05.2018 11:29

Badania wykazały, że muzyka popowa w przeciągu ostatnich 30 lat stała się smutniejsza

Naukowcy przesłuchali aż 500 000 piosenek i doszli do wniosku, że kiedyś muzyka była zdecydowanie bardziej weselsza.

Smutny człowiek
foto: shutterstock.com

Słuchając radia można zauważyć, że młodzież jest jakaś smutna, samotna i nie tworzy wesołej muzyki. Okazuje się, że tego typu obserwacje rzeczywiście są trafne. Naukowcy kolejny raz zwrócili uwagę na muzyczną społeczność i wykazali, że na przestrzeni lat muzyka popowa posmutniała.

Badacze z University of California w Irvine przestudiowali 500 000 piosenek wydanych w Wielkiej Brytanii w okresie od 1985 do 2015. Utwory zostały skategoryzowane pod względem nastroju oraz słów.

Więcej smutku w muzyce popowej

Zauważono, że takie określenia jak szczęście czy dobry humor ustąpiły słowom np. smutek. Jednocześnie określenia związane z imprezowaniem i tańczeniem pojawiają się coraz częściej.

Jedna ze współautorek badań, Natalia L. Komarova, takie wyciągnęła wnioski:

"

Wygląda na to, że chociaż ogólnie atmosfera jest mniej wesoła, to ludzie chcą o wszystkim zapomnieć i tańczyć. "

Najbardziej wesołe okazały się takie utwory jak „Glory Days” Bruce'a Springsteena, „Freedom” grupy Wham! czy „Would I Lie to You” Eurythmics. Najsmutniejsze są natomiast numery „Stay with Me” Sama Smitha, „Unmissable” Gorgon City, czy „Whispers” grupy Passenger.

Badanie wykazało również, że najbardziej udanymi gatunkami w historii jest dance i pop, które zaliczyły wyraźny spadek popularności we wczesnych latach 2000 na rzecz rocka. Przez ostatnie 30 lat większy sukces odniosły piosenki wykonywane przez kobiety.

Muzyczne badania naukowców

Coraz częściej naukowcy zwracają uwagę na muzyczną społeczność. Mikrobiolog Dr. Allison Cottell stwierdziła, że na festiwalowych opaskach jest 20 razy więcej bakterii niż na ubraniach.

Inne badania natomiast wykazały, że metal uspokaja, zaś fani heavymetalu najrzadziej zdradzają. Co więcej fani Queen są bardziej empatyczni w porównaniu do chociażby wielbicieli Metalliki. Sprawdźcie również listę 20 najbardziej uzależniających piosenek.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News