Badania wykazały, że muzyka zmniejsza strach przed operacją

Aleksandra Degórska
05.06.2018 15:49
Badania wykazały, że muzyka zmniejsza strach przed operacją Fot. East News

Czy kogoś to dziwi? Naukowcy udowodnili, że muzyka pomaga nam przetrwać zabiegi. Wystarczy, że posłuchamy ulubione utwory.

Powodów dlaczego słuchamy muzyki, jest naprawdę sporo - jedni umilają sobie w taki sposób wolne chwile, poprawiają humor, jeszcze inni wyżywają się przy fajnych brzmieniach. Niejednokrotnie naukowcy zwrócili uwagę na melomanów i ich badania pokazały, że słuchanie muzyki wpływa bardzo korzystnie - chociażby nasz ulubiony gatunek, metal, uspokaja. Okazuje się, że muzyka reguluje smutek i wzmacnia pozytywne emocje i gdy doświadczamy gniewu, słuchamy muzyki, do której dopasowujemy swoją złość.

Muzyka pomaga nam przetrwać trudne chwile i kolejne badania potwierdzają to, co wydaje się być logiczne. Naukowcy z British Journal of Surgery doszli do wniosków, że muzyka może zmniejszyć strach i ból podczas zabiegów medycznych. Przebadano w tym celu 7 000 pacjentów w latach 1980-2016 i wyniki były takie same bez względu na różne operacje, gatunki muzyczne czy wiek i płeć przebadanych osób. 

Muzyka uśmierza ból

W skali od 1 do 100 muzyka zmniejsza strach o 21 punktów, zaś ból o 10:

Efekt zminimalizowania strachu był większy, gdy muzykę puszczano przed operacją, gdy tymczasem w przypadku bólu lepszy efekt pojawił się, gdy muzykę słuchano po zabiegu. Co więcej trochę lepiej jest, gdy muzykę wybierają pacjenci, aczkolwiek za mała ilość badań w tej kwestii powoduje, że ciężko jednoznacznie to stwierdzić.

Badania naukowe dotyczące muzyki

Coraz częściej naukowcy zwracają uwagę na muzyczną społeczność. Mikrobiolog Dr. Allison Cottell stwierdziła, że na festiwalowych opaskach jest 20 razy więcej bakterii niż na ubraniach. Natomiast fani heavymetalu najrzadziej zdradzają, a wielbiciele Queen są bardziej empatyczni w porównaniu do chociażby fanów Metalliki.

Co więcej stworzono listę 20 najbardziej uzależniających piosenek.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.