21.02.2018 10:44

Baranek przebity mieczami na „Czarnej mszy” Behemotha

Niezwykła grafika i nowa strona internetowa prawdopodobnie zapowiadają nowe wydawnictwo CD/DVD zespołu pod tytułem „Messe Noire”.

Baranek przebity mieczami na „Czarnej mszy” Behemotha
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Behemoth to nie tylko znakomita muzyka i koncerty, przybierające formę swoistego rytuału. Na styl zespołu składają się także pełne symboliki grafiki na okładkach płyt i koszulkach. Zwykle budzą one kontrowersje wśród osób religijnych i o światopoglądzie konserwatywnym. Choć prowokująca postawa Behemotha czasem doprowadza muzyków przed oblicze wymiaru sprawiedliwości, jak w przypadku koszulki z trasy „Rzeczpospolita Niewierna”, to Nergal z pewnością nie zrezygnuje z – nomen omen – obrazoburstwa, które jest nieodłączną częścią etosu gdańskiego zespołu.

Obrazoburcza wielu osobom może wydać się grafika, która pojawiła się właśnie na Facebooku Behemotha jako zdjęcie profilowe. Przedstawia baranka, przypominającego tego z chrześcijańskich przedstawień Baranka Bożego, przebitego trzema mieczami. Uspokajamy – w wyniku działań Behemotha nie ucierpiało żadne prawdziwe zwierzę, to tylko rysunek. Fani już dyskutują nad jego symboliką – niektórzy uważają, że to symbol świętego Piotra zdradzającego Jezusa, inni, że to po prostu nowy tatuaż Nergala – ale nas bardziej interesuje jego przeznaczenie.

Wygląda na to, że grafika trafi na okładkę wydawnictwa DVD/CD Behemotha, które zespół wcześniej zapowiadał na wiosnę 2018. Wskazywać na to może zamieszczony na Facebooku teaser, z fragmentem koncertu. Towarzyszy mu także link do strony internetowej www.messenoire.pl, z której można pobrać w formacie .mp3 utwór „Blow Your Trumpets Gabriel” w wersji live.

„Messe Noire” (z francuskiego czarna msza), czyli tytuł utworu z albumu „The Satanist” z 2014 może być również tytułem nowego wydawnictwa, choć w teaserze i ostatnich postach Behemotha przewija się także „† †Ʀε$ †”. Na stronie widoczne są także cyfry IV.XXIII, które mogą być wskazówką na temat daty jego wydania (23 kwietnia 2018?).

W tym roku ma ukazać się jeszcze nowy album studyjny gdańskiego zespołu. Trafi na rynek w okolicach jesieni 2018. Nie znamy jeszcze jego tytułu, wiadomo jednak, że usłyszymy na nim chór dziecięcy.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Behemoth Adam Nergal Darski