08.01.2018 13:56

Bardzo dosłowna polska wersja „Smells Like Teen Spirit” Nirvany

Wszyscy znamy i kochamy ten numer, ale gdyby przetłumaczyć jego tekst na polski w sposób „jeden do jednego”, to cały czar pryska…

Bardzo dosłowna polska wersja „Smells Like Teen Spirit” Nirvany
foto: SZYMON STARNAWSKI /POLSKA PRESS/EAST NEWS, Howard Tyler/Retna/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS, Paint

Gdyby wybierać najważniejszy pokoleniowy hymn lat 90., to bez wątpienia zwycięzcą byłby sztandarowy numer Nirvany. O „Smells Like Teen Spirit” mówiono, że najlepiej uchwycił nastroje młodych ludzi z tak zwanego pokolenia X – zagubionych w świecie, nieufnych outsiderów i nihilistów. To właśnie dzięki niemu Kurt Cobain zdobył u swoich rówieśników status absolutnego guru i wyroczni.

Taaak, wszystko to już wiemy i czytaliśmy to dziesiątki razy. Ale czy wczytaliśmy się kiedyś dokładnie w tekst „Smells”? Kurt wplótł w niego wiele metafor i gier słów, które są jednak bardzo trudne do oddania w innym niż angielski języku. Gdybyśmy przetłumaczyli go dosłownie, nie wyszedłby nam żaden hymn zbuntowanej młodzieży, ale bezsensowny bełkot.

I z tego założenia wyszedł youtuber roszymek, który dosłownie tłumaczy teksty słynnych utworów. Jakby tego było mało, swoje „wykonanie” piosenki opatruje ironicznymi ilustracjami. Zobaczcie sami:

Cóż, po posłuchaniu takich wersji wielkich przebojów rocka można naprawdę zwątpić w ich wielkość… Może lepiej zabrzmi Wam „Smells” w wersji jazzowej, zagranej na dziecięcych instrumentach albo rosyjskiej?

Maciej Koprowicz
Tagi: Nirvana Duperele